RAPORT

Pogarda

Niemcy wzburzeni zapowiedzią przekazania Ukrainie polskich myśliwców MIG-29. Tak boją się Rosji?

Polska zamierza przekazać Ukrainie myśliwce MIG-29 (fot. PAP/Adam Warżawa)
Polska zamierza przekazać Ukrainie myśliwce MIG-29 (fot. PAP/Adam Warżawa)

Najnowsze

Popularne

Polski rząd w przypadku przekazania samolotów bojowych wychodzi przed szereg, nie informując Niemiec i wywierając na nie presję – ocenił komentator portalu „Die Welt”. Według niemieckich dziennikarzy jeśli będą to samoloty, które Polska dostała od Niemiec, to może być konieczna zgoda Berlina.

Prezydent Duda: Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29

W najbliższych dniach Polska przekaże Ukrainie cztery myśliwce MiG-29, pozostałe będą przygotowywane i przekazywane – oświadczył prezydent Andrzej...

zobacz więcej


Gotowość do przekazania Ukrainie polskich MIG-29 prezydent Duda zadeklarował w ubiegłą środę w wywiadzie dla CNN. Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot dodał dzień później, że „nie będzie to duża liczba”, a Polska jest w tym przypadku gotowa działać w ramach szerszej międzynarodowej koalicji.


Polska przed utratą kilku maszyn wskutek wypadków i awarii miała 32 myśliwców MiG-29. Dwanaście zostało kupionych w 1989 r. od ZSRR, 10 Polska otrzymała w 1995 r. od Czech w zamian za 11 śmigłowców W-3 Sokół, a na początku wieku za symboliczne euro Polska przejęła od Niemiec ponad 20 samolotów, z których do służby weszło 10.


Polska potrzebuje zgody Berlina?


Według portalu „Deutsche Welle” w sprawie przekazania Ukrainie MIG-ów pochodzących z Niemiec może być potrzebna zgoda Berlina. – Usłyszeliśmy słowa prezydenta i w tej chwili nie mamy dalszych informacji – powiedział Steffen Hebestreit, rzecznik niemieckiego rządu.

Niemiecki minister obrony Boris Pistorius przekazał, że nie był poinformowany o polskich planach. 


Dziennikarz „Die Welt” Philipp Fritz zarzucił Polsce, że tworzy koalicję myśliwców, nie informując o tym Niemiec”. Przypomniał, że Słowacja też chce przekazać Ukrainie myśliwce MIG-29 i ocenił, że „wschodnioeuropejscy partnerzy odłączają się od Europy Zachodniej”.


Zdaniem Fritza w polskie plany dotyczące samolotów wtajemniczona była strona amerykańska. Dziennikarz przypomniał, że Polska zamówiła w USA F-35, a w Korei Południowej FA-50. Od terminu przekazania tych maszyn zależą dostawy do Ukrainy kolejnych MIG-29. „Niemcy nie odgrywają w tych rozważaniach decydującej roli” – ocenił Philipp Fritz. 


Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz przekazał w sobotę, że „przekazanie Ukrainie przez Polskę MiGów-29 pozwoli ocalić więcej żyć ludzkich, zachować więcej infrastruktury i po prostu obronić nasze niebo”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej