RAPORT

Pogarda

Gliński: MKiDN przekaże Zamkowi Królewskiemu na Wawelu ponad 38 mln zł na inwestycje

Najnowsze

Popularne

MKiDN przekaże Zamkowi Królewskiemu na Wawelu ponad 38 mln zł na inwestycje służące szerszemu udostępnieniu królewskiej rezydencji. W tym roku do Zamku trafią 22 mln zł na realizację projektu „Wawel podziemny” – poinformował wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.

Gliński: Obrazy „Ecce Homo” i „Mater Dolorosa” Dierica Boutsa wracają do domu

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odwiedził Muzeum Zamku w Gołuchowie, gdzie wziął udział w uroczystości...

zobacz więcej

W sobotę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński uczestniczył w konferencji prasowej na Zamku Królewskim na Wawelu. 

 

„Zmiany w polskiej kulturze są bardzo dynamiczne”

Podkreślił, że „w ostatnim czasie zmiany w polskiej kulturze są bardzo dynamiczne”. – Różnorodność oferty, jaką proponuje Zamek Królewski na Wawelu widać w zwiększającej się frekwencji. W tym roku spodziewamy się ok. 2 mln zwiedzających. To wszystko jest wynikiem solidnej pracy – ocenił. 

 

Wicepremier Gliński przypomniał, że „w ostatnich dwóch latach w 2021 i 2022 r. MKiDN przeznaczyło 84 mln zł na nowe inwestycje wawelskie, dzięki temu mamy otwarty wspaniały Skarbiec, a także oferta turystyczna jest zwiększona w wielu innych wymiarach, ale kontynuujemy te prace”. 

Dyptyk Dierica Boutsa wraca do Polski

Odnaleziony w Hiszpanii dyptyk Dierica Boutsa, strata wojenna z Kolekcji Czartoryskich z Gołuchowa, wraca do Polski – poinformował w środę minister...

zobacz więcej

W związku z tym, że tak sprawnie pracownicy Wawelu potrafią wydawać środki publiczne, już w tym roku, 30 mln zł Ministerstwo przeznaczyło do tej pory na kolejne inwestycje. Dzisiaj chcieliśmy opowiedzieć o programie bezprecedensowym, udostępnienia podziemi wawelskich. Chodzi o to, żeby udostępnić publiczności te części z wzgórza wawelskiego i zamku, które dotychczas nie były udostępniane. W tej chwili realizujemy ten projekt, łącznie to jest 38 mln zł, w tym roku 22 mln zł z MKiDN – poinformował. 

 

Minister kultury podziękował wszystkim, którzy „ten projekt tak szybko i sprawnie przygotowali, realizują”. – Dziś podpisujemy umowę z wykonawcą, a następnie przystąpimy do kolejnego etapu prac. Pierwszy etap będzie skończony za kilka miesięcy i już w tym roku podziemia zostaną udostępnione zwiedzającym – zapowiedział szef MKiDN. 

 

W sobotę nastąpiło symboliczne podpisanie umów zawartych z wykonawcą pierwszego etapu projektu „Wawel podziemny”, który będzie największym wydarzeniem wystawienniczym jesieni 2023 r. Na tym nie koniec inwestycji służących szerszemu udostępnieniu królewskiej rezydencji. Do końca 2025 r. MKiDN przekaże na ten cel w sumie ponad 38 mln zł. Uroczystościom, które odbywały się w Sali Senatorskiej, towarzyszył pokaz nigdy nieudostępnionego szerokiej publiczności szkicu „Hołdu pruskiego”

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej