RAPORT

Pogarda

Buldogi francuskie zostały najpopularniejszą rasą psów w USA

Buldogi francuskie nigdy wcześniej nie były na pierwszym miejscu (fot. Gary Gershoff/Getty Images for the American Kennel Club)
Buldogi francuskie nigdy wcześniej nie były na pierwszym miejscu (fot. Gary Gershoff/Getty Images for the American Kennel Club)

Najnowsze

Popularne

Przez 31 lat z rzędu to czworonogiej rasy labrador retriever były ulubionymi psami w Stanach Zjednoczonych. Ich dominacja skończyła się w 2022 r. Jak podała największa organizacja kynologicznej w USA, American Kennel Club, teraz najpopularniejszą rasą psów w USA są buldogi francuskie, które nigdy wcześniej nie były na pierwszym miejscu.

Nielegalnie hodowali świecące rybki. Pięcioro aresztowanych

Policja w Tokio aresztowała pięć osób pod zarzutem nielegalnej hodowli zmodyfikowanych genetycznie, świecących rybek; funkcjonariusze skonfiskowali...

zobacz więcej

W ubiegłym roku zarejestrowano w American Kennel Club 108 tys. nowych buldogów francuskich. W ostatnich kilkunastu latach ich liczba systematycznie rosła. Labradorów, które w rankingu zajęły drugie miejsce, przybyło o 21 tys. mniej. Kolejnymi najpopularniejszymi rasami w USA są: golden retrievery (3), owczarki niemieckie (4), pudle (5), buldogi (6), rottweilery (7), beagle (8), jamniki (9) i wyżły niemieckie krótkowłose (10). 

 

Najrzadziej spotykanymi rasami za oceanem są zaś foxhoundy angielskie, norsk lundehundy, charty arabskie, foxhoundy amerykańskie, laekenois, charty afrykańskie, harriery, sussex spaniele, teriery czeskie i owczarki pirenejskie. W zestawieniu pojawiły się też dwie nowe rasy: owczarek węgierski i rosyjski toy. 

 

Moda na buldogi francuskie ma też jednak i ciemną stronę. Rośnie liczba kradzieży psów tej rasy. Bywa, że opiekunowie buldogów francuskich są terroryzowani na ulicach, czasem przy pomocy broni palnej. Zaś ich pupile później są sprzedawane za tysiące dolarów na czarnym rynku. 

 

Najbardziej znaną ofiarą kradzieży psów tej rasy jest Lady Gaga. Podczas porwania dwóch buldogów artystki – Koji i Gustava – postrzelono pracownika, który je wyprowadzał. Lady Gaga za pomoc w odzyskaniu psów oferowała pół miliona dolarów nagrody. Buldogi w końcu wróciły do piosenkarki. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej