RAPORT

Pogarda

Początek astronomicznej wiosny w poniedziałek 20 marca

Wiosną zaobserwujemy pięć razy pełnię Księżyca. (Fot.Nicolas Economou/NurPhoto; Getty Images)
Wiosną zaobserwujemy pięć razy pełnię Księżyca. (Fot.Nicolas Economou/NurPhoto; Getty Images)

Najnowsze

Popularne

20 marca Słońce przejdzie przez punkt Barana, co oznacza początek astronomicznej wiosny. W jej trakcie na nocnym niebie będzie okazja dostrzec wszystkie planety Układu Słonecznego, a także inne ciekawe obiekty i zjawiska astronomiczne.

Humbaki przestają śpiewać. Chodzi o walkę o samice

Samce humbaków, czyli długopłetwowców oceanicznych rezygnują z pieśni godowych na rzecz walk o partnerki – informują naukowcy australijscy na...

zobacz więcej

W tym roku dokładny moment rozpoczęcia astronomicznej wiosny to 20 marca o godzinie 22.24. Pierwszy wiosenny dzień potrwa 12 godzin i 17 minut. Natomiast faktyczne zrównanie dnia z nocą nastąpiło 17 marca.


Czytaj także: Polska rakieta Perun ma szanse osiągnąć granicę kosmosu


Przez całą wiosnę na wieczornym niebie świetnie będzie widoczna Wenus, jako najjaśniejszy po Księżycu obiekt nocnego nieba. Również wieczorem będzie można zobaczyć Merkurego, dla którego najlepsze warunki obserwacji nastąpią w połowie kwietnia. Przez sporą część nocy widoczny będzie także Mars.


Ciekawymi wizualnie zjawiskami są koniunkcje planet ze sobą, albo Księżyca z planetami. Już na sam początek astronomicznej wiosny czekają nas bliskie koniunkcje wąskiego sierpa Księżyca z planetami, najpierw 22 marca z Jowiszem, następnie 24 marca z Wenus, a później już bardziej oświetlonej tarczy Księżyca z Marsem (28 marca).


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Sztuczna inteligencja już może kierować myśliwcem

To pierwszy taki lot wojskowego myśliwca taktycznego. W USA zakończył się cykl testów, w których specjalnie przygotowana maszyna myśliwska odbyła...

zobacz więcej

Spośród rojów meteorów aktywne są Lirydy, w okresie od 16 do 25 kwietnia, z maksimum w nocy z 22 na 23 kwietnia. Nie jest to mocno obfity rój meteorów, ale w ciągu godziny możemy dostrzec do 18 szybko przebiegających meteorów. Z rojem tym związana jest kometa C/1861 G1 (Thatcher), odkryta w 1861 roku i powracająca co 415 lat. Sam rój znali już w starożytności Chińczycy.


Czytaj także: Planetoida leci w kierunku Ziemi. NASA zaczęła ją śledzić


Wiosenne pełnie Księżyca nastąpią 6 kwietnia, 5 maja i 4 czerwca, a z kolei nów będzie 19 maja i 18 czerwca. Z kolei 5 maja nastąpi półcieniowe zaćmienie Księżyca, w Polsce widoczne przy wschodzie Księżyca.


20 kwietnia czeka nas hybrydowe zaćmienie Słońca, ale zjawisko to nie będzie widoczne w Polsce. Pas zaćmienia przebiegnie przez Ocean Indyjski i Ocean Spokojny.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej