RAPORT

Pogarda

Banki w USA mają kłopoty. Spadki kursów akcji na Wall Street

Na amerykańskiej giełdzie spadki. Kłopoty banków nie pomagają inwestorom. (Fot. Spencer Platt/Getty Images)
Na amerykańskiej giełdzie spadki. Kłopoty banków nie pomagają inwestorom. (Fot. Spencer Platt/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Na amerykańskiej giełdzie Wall Street utrzymuje się duża zmienność. Po mocnych wzrostach, w piątek główne indeksy zakończyły dzień solidnymi spadkami. Inwestorzy ponownie wystraszyli się kłopotów banku First Republic i konsekwencji kryzysu banków regionalnych.

Amerykanie bliscy paniki? Szefowa resortu finansów stara się uspokoić sytuację

Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen powiedziała w czwartek podczas wysłuchania przed komisją finansów Senatu USA, że upadek banków...

zobacz więcej

W piątek First Republic Bank stracił na wartości prawie 33 proc., a w skali całego tygodnia jego akcje zostały przecenione ponad 70 proc. W czwartek akcje banku zyskały mocno w reakcji na zapowiedź udzielenia pomocy przez grupę największych banków amerykańskich.


Czytaj także: Spadły zyski rosyjskiego giganta. To drugie takie przedsiębiorstwo na świecie


Zdaniem analityków, inwestorzy obawiają się tego, czy w weekend nie dojdzie do jakichś decyzji regulatorów lub władz w reakcji na kryzys finansowy wywołany kłopotami First Republic i wcześniejszymi upadkami takich regionalnych banków, jak Silicon Valley Bank i Signature Bank.


– Jest duża nerwowość przed weekendem. Jak będzie wyglądała sytuacja w poniedziałek? Rynek obawia się trzymać teraz akcje – powiedział Keith Buchanan, starszy zarządzający portfelem inwestycyjnym w Globalt Investments.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Wyrok TSUE ws. frankowiczów. Co zmieni się w ich sytuacji?

Unieważnienie umowy z powodu jej nieuczciwego charakteru pociąga konieczność przywrócenia sytuacji prawnej i faktycznej, jaka istniałaby przy braku...

zobacz więcej

Inwestorzy obawiają się też, czy Rezerwa Federalna na posiedzeniu w dniach 21-22 marca weźmie pod uwagę ostatnie kłopoty na rynku finansowym. Część analityków zaczyna mieć wątpliwości, czy FED w tych warunkach zdecyduje się na oczekiwaną wcześniej podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych.


Czytaj także: Volvo Buses zdecydowało o zamknięciu fabryki we Wrocławiu


– Działania dużych banków amerykańskich, aby wkroczyć i pomóc First Republic, są również postrzegane jako posunięcie mające na celu uspokojenie inwestorów i powstrzymanie efektu domina. Jednak nadal jest wiele pytań. Inwestorzy są naprawdę zaniepokojeni tym, w jaki sposób odejście od ery taniego pieniądza na rzecz wyższych stóp procentowych wpływa na sektor finansowy, ponieważ jasne jest, że istnieją pęknięcia na rynku finansowym – powiedziała Danni Hewson, dyrektorka ds. analizy finansowej w AJ Bell.


Nie spodziewamy się kryzysu finansowego na pełną skalę, ale nie należy lekceważyć obecnej dynamiki rynkowej. Warunki finansowe najprawdopodobniej jeszcze się zaostrzą, co zwiększa ryzyko recesji. Dlatego opowiadamy się za defensywną pozycją w odniesieniu do ryzykownych aktywów i taktycznie ostrożną postawą wobec sektora bankowego, mimo że konstruktywne argumenty dla banków pozostają nienaruszone w perspektywie średnio i długoterminowej – wskazał Karsten Junius, główny ekonomista w Bank Safra Sarasin.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej