RAPORT

Pogarda

„Celem, by wojsko było jednym z najlepszych pracodawców”. Targi pracy i służby

Wojskowym Targom Pracy i Służby Targom towarzyszy wystawa sprzętu wojskowego  (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Wojskowym Targom Pracy i Służby Targom towarzyszy wystawa sprzętu wojskowego (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

W piątek otwarto organizowane po raz pierwszy Wojskowe Targi Pracy i Służby w Olsztynie. Moim głównym celem będzie doprowadzenie do sytuacji, kiedy wojsko będzie jednym z najlepszych pracodawców – deklarował dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Wiesław Kukuła. – Chcemy zaprezentować Wojsko Polskie jako nowoczesnego, atrakcyjnego przedsiębiorcę, pracodawcę, który oferuje możliwość rozwoju. Niech kolejnym krokiem będzie wizyta w Wojskowych Centrach Rekrutacji, a trzecim, czwartym i następnymi niech będą kroki w koszarach jednostek wojskowych i murach uczelni wojskowych – mówił szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś.

Minister Błaszczak: Naszym celem przynajmniej 300-tysięczna armia [WIDEO]

Naszym celem jest przynajmniej 300-tysięczna polska armia, ale także jak najwięcej ludzi, którzy zostaną przeszkoleni, będą potrafili obsługiwać...

zobacz więcej

Generał Kukuła, który wziął udział w debacie towarzyszącej targom, sprecyzował, że chciałby doprowadzić do sytuacji, „kiedy rzucamy wyzwanie na rynku najlepszym pracodawcom i budujemy takie środowisko, w którym naturalną konsekwencją dorastania młodych ludzi będzie rozważenie służby wojskowej jako pierwszego wyboru kariery”

 

– Nie będziemy tego w stanie wykonać bez sprawnej komunikacji i osobistego zaangażowania. Wszystkim dowódcom zawsze przypominam, że komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna jest funkcją przywództwa – powiedział generał. Podkreślił, że punktem docelowym jest, aby szeregowy wakat w jednostce był rzadko występującym zjawiskiem. 

 

„Poczucie zagrożenia, ale i wypełnienia obowiązku


Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. Wojciech Ziółkowski mówił o specyfice służby blisko wschodniej flanki NATO. – Społeczność ma świadomość, że jesteśmy blisko granicy z obwodem kaliningradzkim, ale i bardziej na wschód, blisko granicy z Białorusią. Żołnierze 16 Dywizji realizowali i nadal realizują zadania związane ze wsparciem straży granicznej. Dlatego ludzie mają poczucie zagrożenia, ale i wypełnienia obowiązku wobec ojczyzny – przekonywał gen. Ziółkowski. 

Błaszczak: Wojsko wraca do Ostródy

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na pikniku wojskowym w Iławie poinformował, że wojsko wróci do Ostródy – w tym mieście ma...

zobacz więcej

„Poprawiły się warunki finansowe służby

 

Według generała na Warmii i Mazurach wielu młodych ludzi garnie się do służby wojskowej, a wynika to z tradycji rodzinnych. – Województwo warmińsko-mazurskie pod względem demografii nie jest największym, natomiast jest to dość »młode województwo«. Mamy dużo ludzi w wieku przedprodukcyjnym – ok. 23 proc., a 69 proc. w wieku produkcyjnym. To duży potencjał do pozyskania do sił zbrojnych – ocenił gen. Ziółkowski. 

 


Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zauważył, że młodych ludzi przyciąga aspekt finansowy . – Dzięki ustawie o obronie ojczyzny warunki służby się poprawiły. Młody człowiek, kiedy przychodzi do armii, zarabia 5 tys. zł. Dochodzą też dodatki: motywacyjny, gratyfikacja urlopowa, świadczenie mieszkaniowe – wymieniał. 

 

Gdzie i kiedy rekrutacja?


Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Mirosław Bryś mówił o Wojskowych Centrach Rekrutacji. 


– Muszą one współpracować z jednostkami wojskowymi. Akcje promocyjne mają zachęcić i zakreślić perspektywy. Prowadzimy szereg programów zachęcających do służby wojskowej; są wśród nich: strzelnica w powiecie, oddziały przygotowania wojskowego, certyfikowane klasy mundurowe, Legia Akademicka czy programy stypendialne – wyliczał pułkownik. Jak dodał, ważne jest usprawnienie tej drogi, by była optymalna i aby kandydat nie musiał czekać w kolejkach. Była dyrektor Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej Agnieszka Glapiak podkreśliła rolę nowoczesnych form komunikowania, takich jak spoty czy komunikatory. Promocja rekrutacji odbywa się też przy okazji takich wydarzeń, jak: przysięgi, pikniki, defilady dni otwartych koszar czy spotkania z klasami mundurowymi, a nawet włączanie wojskowych wątków do popularnych seriali.

„Trenuj z wojskiem”. Szef MON zachęca do udziału w akcji

Szef MON Mariusz Błaszczak zachęca do trenowania z wojskiem w trakcie ferii zimowych. Akcja rozpoczyna się dzisiaj i potrwa do końca ferii we...

zobacz więcej

Gdzie kolejne targi?Targom towarzyszy wystawa sprzętu wojskowego. W Olsztynie można zobaczyć m.in. armatohaubicę samobieżną Krab, koreańską armatohaubicę K9 Thunder, czołg K2, przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad, wyrzutnię rakietową WR-40 Langusta, czołg Leopard 2A5, kołowy transporter opancerzony Rosomak, wielozadaniowy śmigłowiec Black Hawk.


Organizowane po raz pierwszy Wojskowe Targi Służby i Pracy odbędą się w każdym województwie. Poza Olsztynem również w Oławie, Mogilnie, Chełmie, Międzyrzeczu, Skierniewicach, Limanowej, Radomiu, Brzegu, w miejscowości Boguchwała, w Wysokiem Mazowieckiem, Kartuzach, Mysłowicach, Pińczowie, Koninie i Gryfinie.
Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej