RAPORT

Pogarda

Najnowszy sondaż CBOS. Ogromna przewaga PiS

Najnowszy sondaż CBOS (fot. PAP/Rafał Guz)
Najnowszy sondaż CBOS (fot. PAP/Rafał Guz)

Najnowsze

Popularne

Gdyby wybory odbywały się w marcu, na PiS zagłosowałoby 38 proc. badanych deklarujących udział w wyborach; na KO – 18 proc., a Konfederacja oraz Polska 2050 Szymona Hołowni uzyskałyby po 6 proc. – wynika z sondażu CBOS. Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poniżej progu wyborczego.

„Dramatyczne zaskoczenie” sondażem w „Wyborczej”: ostatni dzwonek dla opozycji

„Gazeta Wyborcza” zapowiada, że w poniedziałek opublikuje wyniki „niezależnego” sondażu, które mają wstrząsnąć opozycją parlamentarną; tak twierdzi...

zobacz więcej

Z sondażu wynika, że na PiS, wraz Solidarną Polską i Partią Republikańską, zagłosowałoby 38 proc. respondentów deklarujących udział w wyborach (o 2 pkt proc. więcej w porównaniu z lutym).


Zgodnie z sondażem na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) zagłosowałoby 18 proc. badanych (o 4 pkt proc. mniej niż w lutym); po 6 proc. ankietowanych poparłoby Polskę 2050 Szymona Hołowni oraz Konfederację WiN. Oba ugrupowania w porównaniu z lutym zanotowały spadek poparcia o 1 pkt proc.


Pozostałe ugrupowania znalazłyby się poza parlamentem. Według sondażu chęć oddania głosu na Lewicę zadeklaruje 4 proc. badanych mających zamiar wziąć udział w wyborach, czyli o 1 pkt proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu. Na PSL-Koalicję Polską głos oddałoby 2 proc. badanych (1 pkt proc. mniej). Agrounia i Porozumienie oraz na Wolnościowcy uzyskali w sondażu po 0 proc. wskazań. Na inną partię zagłosowałby 1 proc.

„Efekt Tuska”. Już nawet TVN informuje o spadkach PO

Według najnowszego badania Kantar Zjednoczona Prawica może liczyć na 31 procent poparcia, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim...

zobacz więcej

Wzrost odsetka niezdecydowanych i frekwencja


W porównaniu z lutym wyraźnie wzrósł odsetek wyborców niezdecydowanych, wahających się, które ugrupowanie poprzeć w wyborach, do 21 proc. – to wzrost o 5 pkt proc. CBOS zauważa, że to najwyższy odsetek odpowiedzi „trudno powiedzieć” od czterech miesięcy. Minimalnie wzrósł także odsetek osób odmawiających ujawnienia preferencji partyjnych – do 5 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).


Gdyby wybory do Sejmu i Senatu odbywały się w marcu, wzięłoby w nich udział 76 proc. respondentów. W porównaniu z ostatnim i przedostatnim pomiarem nie zmienił się odsetek osób wahających się, czy wziąć udział w ewentualnym głosowaniu (13 proc.). Taki sam jak w lutym jest odsetek badanych z góry odrzucających udział w wyborach parlamentarnych (11 proc.).


Sondaż przeprowadzono od 6 do 16 marca 2023 r. na próbie liczącej 993 osoby – w tym: 58,0 proc. metodą CAPI (wywiad bezpośredni z udziałem ankietera), 24,6 proc. – CATI (wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS) i 17,4 proc. – CAWI (samodzielne wypełnienie ankiety internetowej. Preferencje partyjne badano wśród 747 osób, które zadeklarowały udział w wyborach.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej