RAPORT

Pogarda

Premier po rozmowie z prezydentem Czech: Razem przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi

Najnowsze

Popularne

Razem patrzymy w przyszłość i przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi, napisał premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem. Przebywający od czwartku w Warszawie prezydent Czech Petr Pavel spotkał się w KPRM z szefem polskiego rządu. Po rozmowach Mateusz Morawiecki ocenił, że było to bardzo dobre spotkanie.

Andrzej Duda przywitał nowego prezydenta Czech

Prezydent Andrzej Duda powitał w Warszawie nowo zaprzysiężonego prezydenta Czech Petra Pavla. Wizyta w Polsce jest jego drugą wizytą zagraniczną;...

zobacz więcej

– Jestem szczęśliwy, że na poziomie Unii Europejskiej, na poziomie NATO zawsze Czechy i Polska wymieniane są obok siebie. Razem jesteśmy silniejsi, w tym równaniu 1+1=3 – mówił premier.


Wyraził również nadzieję na odnowienie naszej Grupy Wyszehradzkiej. – Myślę, że to będzie też jedna z kwestii, którą będziemy chcieli omówić. (...) Wówczas (na spotkaniach Grupy Wyszehradzkiej – red.) spotykamy się z naszymi przyjaciółmi, będąc silniejszymi na przyszłość – dodał premier.


Prezydent Pavel podkreślał z kolei, że jest niezwykle dumny z tego, że może odwiedzić Polskę tuż po swoim zaprzysiężeniu na prezydenta Czech. – Cieszę się, że jesteśmy wspólnie w sytuacji, w którym mamy moment zwrotny w historii naszych państw, jak i Europy – powiedział.


– Cieszę się, że możemy wspólnie omówić ważne kwestie dla naszego regionu – dodał. Wskazał, że nie chodzi wyłącznie o kwestię wsparcia Ukrainy w obronie przeciwko rosyjskiej agresji, ale także o kwestie dotyczące odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny.


– Jestem przekonany, że nasze państwa powinny odegrać ważną rolę w przywróceniu Ukrainy na mapę europejskich demokracji – oświadczył zaznaczając, że wlicza tu również wspólne polsko-czeskie wsparcie w procesie akcesyjnym przystąpienia Ukrainy do UE, a później również do NATO.

„Szok”, „bałagan”, „złość i frustracja”. Reakcje Francuzów na chęć „siłowego” podniesienia wieku emerytalnego

Rząd Francji jest osłabiony i izolowany po zapowiedzi „siłowego” wprowadzenia reformy emerytalnej z pominięciem parlamentu – wskazują francuskie...

zobacz więcej

Prezydent Czech dodał, że widzi również kolejną sposobność dla naszego regionu, tj. rozwój infrastruktury krytycznej i energetycznej, aby nasz region wszedł na wyższy poziom odpowiadający standardom Europy Zachodniej.


Prezydent Czech Petr Pavel przebywa z wizytą w Warszawie od czwartku. Pierwszego dnia spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą, a politycy omawiali współpracę gospodarczą, rozbudowę infrastruktury drogowej, kolejowej i energetycznej oraz dalsze wsparcie Ukrainy.


Prezydent Czech spotkał się też z marszałek Sejmu Elżbietą Witek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej