RAPORT

Pogarda

Podniósł Polakom wiek emerytalny, a sam poszedł na wcześniejszą. I to jaką...

Donald Tusk za miesiąc skończy 66 lat (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Donald Tusk za miesiąc skończy 66 lat (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Najnowsze

Popularne

Donald Tusk przeszedł na „wcześniejszą” euroemeryturę – informuje „Fakt”. Dziennik ujawnia, że szef Platformy Obywatelskiej świadczenia za pracę w strukturach europejskich pobiera już od roku. Chodzi o naprawdę duże pieniądze i to dla polityka, który jako premier sam podniósł Polakom wiek emerytalny, a Polkom mieszkającym na wsi nawet o 12 lat.

Ile emerytury dostanie Tusk? Kwota zaskakuje

Donald Tusk za kilka miesięcy skończy 65 lat i dostanie potężną emeryturę. Jak wylicza „Super Express”, za pracę w instytucjach unijnych obecny...

zobacz więcej

O tym, że pobiera już „wysoką europejską emeryturę”, Donald Tusk pochwalił się podczas spotkania z sympatykami PO w Rokietnicy pod Poznaniem. 

 

– Jakkolwiek to zabrzmi, może nieskromnie: już wyżej nie skoczę, jak byłem. Komentatorzy, politycy zastanawiają się – ciekawe, kim ten Tusk chce zostać. A ja tak myślę, w moim przypadku można uwierzyć, że motywacja jest inna. Mam wysoką europejską emeryturę, mam w domu moje dzieci, wnuki, moją żonę. Nie mam potrzeb finansowych, stanowisk się już w życiu nasprawowałem – powiedział 10 marca. 

 

Według „Faktu” obowiązujący wiek przejścia na emeryturę dla personelu instytucji UE to 66 lat. Dlaczego więc Tusk pobiera świadczenie już od roku? Okazuje się, że skorzystał z przysługującego mu prawa i przeszedł na „wcześniejszą” emeryturę.

 

Jak czytamy, reguluje to art. 11 Rozporządzenia Rady Europejskiej „w sprawie ustalenia uposażenia osób zajmujących wysokie stanowiska publiczne w UE, który zakłada, że takie osoby mogą złożyć wniosek o rozpoczęcie pobierania emerytury nie wcześniej niż sześć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego”. Jednak „wcześniejsza” emerytura jest niższa od tej, którą Tusk by otrzymał, gdyby złożył podobny wniosek po ukończeniu 66 r. ż.

Podwyższyć czy obniżyć wiek emerytalny? Są wyniki sondażu

Blisko połowa badanych uważa, że należałoby obniżyć wiek emerytalny w Polsce – tak wynika z nowego sondażu IBRiS dla Radia ZET. Co trzecia pytana...

zobacz więcej

Ile emerytury dostaje Tusk?


Gazeta wskazuje, że Tusk otrzymuje emeryturę od 23 kwietnia 2022 r. Chodzi o ok. 4,6 tys. euro miesięcznie brutto, czyli w przeliczeniu ok. 21 tys. zł brutto za przewodniczenie Radzie Europejskiej w latach 2015-2019. Gdyby szef PO poczekał do swoich 66. urodzin, wówczas dostawałby emeryturę o ok. 600 euro miesięcznie wyższą. 

  

„Fakt” opisuje, że Tusk może liczyć też na polską emeryturę z ZUS w wysokości ok. 9 tys. zł; nie wiadomo jednak, czy polityk złożył o nią wniosek. 

 

W kwietniu 2012 roku rząd Donalda Tuska zdecydował o podniesieniu wieku emerytalnego – zarówno kobiet jak i mężczyzn – do 67 lat. Dla kobiet miało to oznaczać pracę nawet o siedem lat dłuższą, dla mężczyzn – o 2 lata.

Podniesienie wieku emerytalnego anulował dopiero rząd PiS, wprowadzając elastyczne przepisy w tej materii (1 października 2017 r. został przywrócony wiek emerytalny obowiązujący do końca 2012 r., tj. 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). 


Jak informowały media, Tusk od 2014 r. jako przewodniczący Rady Europejskiej, a później szef Europejskiej Partii Ludowej miał zarobić ok. 9 mln zł. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej