RAPORT

Pogarda

Nowy sondaż parlamentarny. Jaką przewagę ma PiS nad KO?

Pięć partii w Sejmie, PSL rzutem na taśmę (fot. arch.PAP/Andrzej Lange)
Pięć partii w Sejmie, PSL rzutem na taśmę (fot. arch.PAP/Andrzej Lange)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby odbywały się teraz. Do Sejmu oprócz partii rządzącej dostałoby się jeszcze pięć ugrupowań – tak wynika z nowego sondażu pracowni Social Changes na zlecenie wpolityce.pl. Różnica między PiS a KO wynosi 9 pkt. proc.

„Efekt Tuska”. Już nawet TVN informuje o spadkach PO

Według najnowszego badania Kantar Zjednoczona Prawica może liczyć na 31 procent poparcia, czyli o 3 punkty procentowe więcej niż w poprzednim...

zobacz więcej

PiS jest partią, która niezmiennie cieszy się największym zaufaniem Polaków. Na ugrupowanie pod wodzą Jarosława Kaczyńskiego zagłosowałoby 38 proc. badanych. To dokładnie tyle samo, co w sondażu sprzed tygodnia.  

 

Drugie miejsce przypada Koalicji Obywatelskiej; to ugrupowanie, na którego czele stoi Donald Tusk, wskazało 29 proc. ankietowanych (bez zmian w porównaniu do poprzedniego badania).  

   

Ostatnie miejsce politycznego podium zajmuje Lewica z wynikiem 9 proc. (bez zmian).  

 

Kolejne miejsce przypadło Polsce 2050. Formację Szymona Hołowni wybrało 7 proc. respondentów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. Również 7 proc. ankietowanych chce oddać swój głos na Konfederację (bez zmian).  

Człowiek Tuska miał narazić Skarb Państwa na gigantyczną stratę. Sąd podjął decyzję

Sąd postanowił utrzymać w mocy środki zapobiegawcze wobec podejrzanego Krzysztofa Kiliana w postaci poręczenia majątkowego 150 tys. zł oraz dozoru...

zobacz więcej

Do Sejmu swoich przedstawicieli wprowadziłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe, które w tym sondażu notuje 5 proc. poparcia (spadek o 2 pkt. proc.). 

 

Na Kukiz'15 wskazało 2 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.). Porozumienie notuje 1 proc. poparcia (poprzednio 0 proc.). 2 proc. badanych wskazało na „inne ugrupowanie”. 

 

Pracownia Social Changes sprawdziła także, na jaki wynik mogłaby liczyć Solidarna Polska, gdyby poszła do wyborów samodzielnie, a nie w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jak czytamy, w tym scenariuszu partia Zbigniewa Ziobry uzyskała 3 proc. poparcia, a więc poniżej progu wyborczego. 

 

Deklarowana frekwencja wynosi 61 proc., co oznacza spadek o 2 pkt. proc. 

 

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 10 do 13 marca na panelu internetowym. W badaniu wzięło udział 1050 osób. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej