RAPORT

Pogarda

To już się dzieje. Naukowcy przedłużyli życie o połowę

Naukowcy tłumaczą, że natrafili na nieznany dotąd mechanizm (fot. pixabay/Herney)
Naukowcy tłumaczą, że natrafili na nieznany dotąd mechanizm (fot. pixabay/Herney)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy odkryli enzymy, które usuwają toksyczne związki ze starzejącego się organizmu. Na razie o połowę przedłużyli życie laboratoryjnych robaków, ale podobny mechanizm powinien działać także u ludzi.

Tabletka zdiagnozuje układ pokarmowy i poda swoją pozycję

Międzynarodowy zespół opracował tabletkę, która bada układ pokarmowy i z milimetrową dokładnością pokazuje swoją pozycję. Sonda reaguje na pole...

zobacz więcej

Seria eksperymentów przeprowadzonych na University of Virginia (USA) wskazuje, że usuwanie ze starzejącego się ciała dwóch związków – glicerolu i aldehydu glicerolowego mogłoby przedłużać życie.


Związki te stanowią szkodliwe produkty działania tłuszczu, którego u starszych osób jest zwykle więcej.


– Odkrycie było nieoczekiwane. Badaliśmy dobrze znaną hipotezę, że sekret długowieczności tkwi w uruchomieniu odmładzającego procesu zwanego autofagią. Natrafiliśmy jednak na nieznany dotąd mechanizm wspierający zdrowie i wydłużający życie – opowiada prof. Eyleen Jorgelina O'Rourke, autorka publikacji, która ukazała się w periodyku „Current Biology”. 


Kluczem okazało się uruchomienie dwóch usuwających wspomniane związki enzymów, które są dobrze poznane ze względu na ich zdolność do usuwania także alkoholu.

– Ta istniejąca już wiedza znacząco może przyspieszyć poszukiwanie leków, które będą specyficznie aktywowały ten hamujący starzenie proces – twierdzi badaczka.

Ćwiczenia fizyczne a terapia zaburzeń psychicznych. Nowa analiza naukowców

Ćwiczenia fizyczne są skuteczne w łagodzeniu objawów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe – wynika z analizy badań, którą...

zobacz więcej

Jej zespół w pierwszej kolejności przeprowadził eksperymenty na małym robaku, caenorhabditis elegans. Dzieli on z ludźmi aż 70 proc. genów i jest jednym z głównych modelowych organizmów badawczych. Naukowcy wydłużyli życie robaka aż o 50 proc.


Dokonali tego przez podniesienie aktywności genu odpowiedzialnego za jeden z enzymów, dehydrogenazę alkoholową. W dalszych badaniach zauważyli, że podobnie można działać na komórki drożdży.


Później przeanalizowali dane na temat aktywności genów różnych organizmów żyjących w różnych warunkach.


U różnych ssaków, także u ludzi odkryli, że stosowanie wspierającej długowieczność ograniczenia liczby przyjmowanych kalorii powoduje właśnie zwiększenie aktywności wspomnianych enzymów.

Odkryto enzym, który zmniejsza odkładanie się tłuszczu w organizmie

Enzym ten może się okazać przełomem w walce z otyłością i cukrzycą. Proteaza SENP2 odpowiada bowiem za metabolizm komórkowy i – upraszczając – ma...

zobacz więcej

Swoją metodę nazwali AMAR, co oznacza skrót od (alcohol and aldehyde-dehydrogenase Mediated Anti-aging Response: hamująca starzenie odpowiedź spowodowana działaniem dehydrogenazy alkoholowej i aldehydowej).


Badacze podejrzewają, że szkodliwy glicerol i aldehyd glicerolowy gromadzą się w organizmie w miarę starzenia i manipulacja enzymami może te substancje usuwać i wydłużać życie.


– Liczymy na zainteresowanie pracami nad lekami wykorzystującymi AMAR – mówi prof. O'Rourke.


Przeczytaj też: Skuteczny lek na raka coraz bliżej? Sztuczna inteligencja śledzi komórki


– Związane z wiekiem choroby stanowią obecnie największe obciążenie pacjentów, ich rodzin i systemu opieki zdrowotnej. Celując w proces starzenia można by najskuteczniej ograniczyć ten problem i u nas wszystkich zwiększyć liczbę lat przeżytych niezależnie i zdrowiu – twierdzi specjalistka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej