RAPORT

Pogarda

„Nigdy nie otrzymałem tylu tendencyjnych pytań”. Wiceszef IPN o rozmowie z Overbeekiem

Ekke Overbeek (fot. KACPER PEMPEL / Reuters / Forum)
Ekke Overbeek (fot. KACPER PEMPEL / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Na holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka i jego księżkę „Maxima Culpa. Jan Paweł II wiedział” powołuje się w swoim kontrowersyjnym reportażu „Franciszkańska 3” Marcin Gutowski. Jak podaje niezależna.pl, we wcześniejszych tekstach Holender pisał m.in. o „rusofobicznej Polsce”, „rusofobie Jarosławie Kaczyńskim” i o ustawianiu Rosji przez PiS „w roli czarnego luda”. Swoją rozmowę z Overbeekiem wspomina też wiceszef IPN Mateusz Szpytma.

Ekke Overbeek – holenderski dziennikarz już w przeszłości kłamał na temat Polski

Ekke Overbeek, warszawski korespondent holenderskich dzienników, to autor i inspirator ostatniej fali ataków na Jana Pawła II. Od lat w swoich...

zobacz więcej

W materiale Gutowskiego pojawiają się zarzuty o to, że papież wiedział o przypadkach pedofilii wśród duchownych i nic z tym nie robił. Zamieszczono w nim również wypowiedzi Overbeeka.


Jak podaje niezależna.pl Holender, „za rządów PO-PSL twierdził, że Rosja i Polska potrzebują siebie nawzajem, chwalił również administrację Donalda Tuska za pragmatyczną politykę energetyczną wobec Rosji”.


Spotkanie w Muzeum im. Rodziny Ulmów


Swoje spotkanie z Overbeekiem, które miało miejsce w 2016 roku, opisał w mediach społecznościowych również wiceszef IPN Mateusz Szpytma. Po konferencji prasowej przed otwarciem Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, Overbeek – wówczas reprezentujący holenderski dziennik TROUW – poprosił Szpytmę o wypowiedź. 


„Wśród pytań pojawiają się niemal wyłącznie te dotyczące szmalcownictwa, donosicielstwa i mordowania Żydów na dużą skalę przez Polaków” – czytamy we wpisie wiceszefa IPN. Podczas rozmowy Holender podawał w wątpliwość sens powstania Muzeum, przynajmniej w takim kształcie. 


„Nigdy w życiu – ani wcześniej, ani później nie otrzymałem od jednego człowieka tak wielu i tak tendencyjnych pytań dotyczących jednej sprawy” – napisał Szpytma. Jak dodał pytania „były zresztą skonstruowane bardzo sprytnie, aby wyprowadzić mnie z równowagi. Ekke Overbeek nie był ich autorem. On je tylko odczytał jako swoje”


„Nie okazałem zdenerwowania, nie przerwałem wywiadu, nie odpowiedziałem na żadne pytanie w sposób emocjonalny. Prowokacja się nie udała, a Overbeek otrzymując odpowiedzi, nie potrafił pogłębiać tematu. Nie odnotowałem, aby materiał ten kiedykolwiek został przez niego wyemitowany” – relacjonuje Szpytma. Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej