RAPORT

Pogarda

Zjawisko jest monstrualnych rozmiarów. Gronorosty zbliżają się do Florydy

Gronorosty na plaży w Playa del Carmen w Meksyku (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Gronorosty na plaży w Playa del Carmen w Meksyku (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wielki Atlantycki Pas Gronorostów, rozciągający się w tym roku na odcinku 8,8 tys. km i ważący milion ton, zbliża się do Florydy i Meksyku. Nigdy dotąd nie był tak wielki – donosi czwartkowy „The Guardian”.

Plaga „plastikozy” u ptaków. Uszkodzenia układu pokarmowego i nie tylko

W organizmach zwierząt bardzo często znajdowane są tworzywa sztuczne. Zjadanie ich przez ptaki powoduje stany zapalne i uszkodzenia układu...

zobacz więcej

Gronorosty są naturalną częścią ekosystemu, ale od 2011 roku rozprzestrzeniają się w rekordowym tempie; dokładna przyczyna nie jest na razie znana. Pas jest obecnie szerszy niż kontynentalny obszar USA. Można go obserwować nawet z kosmosu.


Odstraszają turystów


Gronorosty nie wytwarzają toksyn, ale gdy ich jest tak dużo mogą np. zablokować rury odpływowe elektrowni czy zakładów odsalania. Mogą też zniechęcać turystów; kiedy gronorosty rozkładają się na brzegu, uwalniają woń podobną do zgniłych jaj.

Dr Brian Lapointe z Uniwersytetu Florida Atlantic powiedział w wywiadzie dla stacji CNN, że gigantyczny pas stwarza ogromny problem dla turystyki w regionie Karaibów, gdzie na plażach mogą tworzyć się wały gronorostów o głębokości przekraczającej półtora metra.

„W ubiegłym sezonie na Barbadosie władze lokalne wywoziły dziennie 1600 wywrotek gronorostów” – podał Lapointe. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej