RAPORT

Pogarda

„Szedł przed nami jak Mojżesz, wyprowadził z niewoli”. Episkopat ponawia apel

Papież Jan Paweł II (fot. Grzegorz Galazka\Archivio Grzegorz Galazka\Mondadori via Getty Images)
Papież Jan Paweł II (fot. Grzegorz Galazka\Archivio Grzegorz Galazka\Mondadori via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków – napisali biskupi zgromadzeni na 394. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Lewica wesprze zmiany nazwy ulic i szkół im. Jana Pawła II. Co na to Polacy?

Warszawska radna Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska zadeklarowała, że lewica wesprze inicjatywy zmian nazwy al. Jana Pawła II lub patronów szkół...

zobacz więcej

„Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II, raz jeszcze apelujemy do wszystkich o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków” – napisali biskupi.


We wtorek w Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady 394. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.


W przyjętym stanowisku biskupi podkreślili, że „Jan Paweł II to jeden z największych rodaków w naszych dziejach, który jest także ojcem naszej wolności”. „Szedł przed nami jak Mojżesz – wyprowadził z domu niewoli, przeprowadził przez Morze Czerwone i przypomniał nam tablice Bożych przykazań. Stanął w szeregu wielkich proroków, potężnych w słowie i czynie. Wskazywał drogę, chronił przed niebezpieczeństwem, przestrzegał przed uwikłaniem w ciernie zła i grzechu. Brał nas na swoje ramiona i z miłością odnosił do Chrystusowej owczarni” – napisali.


„Kochał polską tradycję”


Biskupi zaznaczyli, że Jan Paweł II „kochał polską kulturę, historię i tradycję”. „Wielki i wymagający nauczyciel zatroskany był o dziedzictwo, któremu na imię Polska. On z tego dziedzictwa się wywodził, w nim się wychowywał i wzrastał, ono go ukształtowało. Był z tego dziedzictwa dumny i nie wstydził się tego wyznać przed światem. A jednocześnie był tego świata pierwszym obywatelem, szedł do wszystkich narodów. Okazywał szacunek dla każdej kultury, historii i tradycji” – napisali biskupi.

Sieradz: Zdemolowano drzwi do kościoła. „To efekt nagonki na Jana Pawła II”

W sieradzkim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego zniszczono witraże w drzwiach wejściowych, a także zdemolowano otoczenie przed stojącym na...

zobacz więcej

Przypomnieli, że pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny były „wielkimi rekolekcjami dla narodu, milowymi kamieniami naszej historii, tchnieniem Ducha Świętego w sumienia umęczonych i zdezorientowanych rodaków”.


„Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie” – ocenili autorzy.


Próby dyskredytacji


„Wobec podejmowanych ostatnio na szeroką skalę prób zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II” biskupi zaapelowali do wszystkich „o uszanowanie pamięci jednego z najwybitniejszych naszych rodaków”. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny, a w tym, dogłębna, naukowa analiza historyczna, nie pozostawia wątpliwości odnośnie do świętości Jana Pawła II” – stwierdzili.


Zastrzegli, że orzeczenie Kościoła o świętości człowieka nie jest wydawane na podstawie jego pojedynczych decyzji lub ich braku, lecz bierze pod uwagę całość życia i działalności oraz zrodzone z nich owoce

Czy pozwolimy odebrać sobie ten skarb na podstawie dziennikarskiego omówienia materiałów, wytworzonych przez komunistyczną Służbę Bezpieczeństwa? Zostało ono dokonane z pominięciem warsztatu naukowego, w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, innych istniejących dokumentów, raportów czy opracowań. Materiały SB ukazują przede wszystkim skalę inwigilacji osoby kardynała Karola Wojtyły” – podkreślili.

Zdaniem hierarchów, nie można dopuścić do sytuacji, w której wstydzić się i tłumaczyć musieliby ci, którzy sprzeciwiali się komunistycznej dyktaturze, a nie ci, którzy inwigilowali obywateli, pisali donosy, współpracowali z komunistycznym reżimem, prześladowali wierzących i łamali ludzkie sumienia.

Prezes KRRiT: Rośnie liczba skarg po emisji filmu „Franciszkańska 3”

Zaraz po emisji filmu „Franciszkańska 3” wszcząłem postępowanie wyjaśniające z urzędu i wezwałem spółkę TVN do niezwłocznego przesłania...

zobacz więcej

„Brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości”


„Jako papież, św. Jan Paweł II zaliczył krzywdę wyrządzaną dziecku w sferze seksualnej do najcięższych przestępstw. Zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Wierni jego wskazaniom, podejmujemy dzisiaj troskę o bezpieczeństwo młodych w strukturach kościelnych. Czujemy się zobowiązani, aby wszystkich zranionych poprzez ludzi Kościoła wysłuchać i przyjść im z konkretną pomocą” – podkreślili biskupi.


Podziękowali wszystkim, którzy bronią dobrego imienia świętego Jana Pawła II. Jednocześnie zaapelowali, aby nie wykorzystywać osoby papieża Polaka do celów bieżącej polityki.


„Nie pozwólmy odebrać sobie poczucia dumy i radości z przynależności do Chrystusowego Kościoła. Nie dajmy się podzielić, brońmy wspólnie naszych najcenniejszych wartości” – zaapelowali.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej