RAPORT

Pogarda

Volvo Buses zdecydowało o zamknięciu fabryki we Wrocławiu

Volvo Buses zdecydowało o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu swojej fabryki autobusów (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
Volvo Buses zdecydowało o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu swojej fabryki autobusów (fot. PAP/Maciej Kulczyński)

Najnowsze

Popularne

Volvo Buses zdecydowało o stopniowym wygaszeniu i zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. Firma podpisała już list intencyjny w sprawie sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding, który ma zaoferować zatrudnienie części pracowników koncernu.

Volvo opuści Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów

Volvo do końca 2022 r. opuści Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) z powodu rozbieżności podejściu do celów klimatycznych –...

zobacz więcej

Volvo Buses poinformowało w czwartkowym komunikacie, że zmienia swój model biznesowy w Europie. Jak podano, spółka skoncentruje swoją działalność na produkcji podwozi, a wraz z zewnętrznymi producentami nadwozi zaoferuje klientom w Europie autobusy miejskie i międzymiastowe oraz autokary dla segmentu premium. 

 

W związku z tym Volvo Buses zdecydowało o zamknięciu swojej fabryki autobusów we Wrocławiu w pierwszym kwartale 2024 roku. 

 

„Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność” – powiedziała Anna Westerberg, prezes Volvo Buses, cytowana w przesłanej informacji. 

 

Jak podkreślono, Wrocław pozostanie globalnym centrum dostarczającym usługi biznesowe dla Grupy Volvo, z takimi oddziałami jak Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial Control & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Truck Purchasing i Volvo Group Real Estate. 

Zielona transformacja w UE. „Kogo będzie stać na samochody elektryczne?”

Śmiem wątpić, że forsowane w UE przyspieszenie zielonej transformacji i Europejskiego Zielonego Ładu poprawią sytuację Europejczyków – mówiła w...

zobacz więcej

„Grupa Volvo ma silną pozycję w Polsce, gdzie zatrudnia około 3600 pracowników, w tym około 1500 pracowników w Volvo Buses. Oznacza to, że większość obecnych pracowników Grupy Volvo pozostanie w Polsce" – wskazuje koncern. 

 

„Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding podczas procesu dezinwestycji" – zaznaczył Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska. 

 

W komunikacie poinformowano też, że w wyniku rozmów pomiędzy Volvo Buses i Vargas Holding podpisano list intencyjny, zgodnie z którym planowana jest sprzedaż wydzielonych nieruchomości Volvo Buses we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding. Nowy inwestor – jak wyjaśniono – rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. 

Przejście na pojazdy elektryczne w UE. „Nie jest to do końca ekologiczne”

Zakaz rejestracji nowych pojazdów spalinowych uderzy w zwykłych ludzi – mówił w Lublinie w poniedziałek wiceminister aktywów państwowych Jan...

zobacz więcej

Produkcja ma rozpocząć się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. W liście intencyjnym Vargas Holding wyraziło zamiar zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, przy czym niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku. 

 

„Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży niż nasza, kluczowym czynnikiem dla nich jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry, pracującej w naszej organizacji we Wrocławiu, niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji" – dodała Westerberg. 

 

Jak napisamo, Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem doświadczonym „w budowaniu rentownych finansowo firm, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym”. 

 

„W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu" – powiedział Carl–Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej