RAPORT

Pogarda

Lewica wesprze zmiany nazwy ulic i szkół im. Jana Pawła II. Co na to Polacy?

„Ci, którzy wzywają do obalenia jego pomników, wypychają się na margines”  (fot. PAP/Jacek Bednarczyk; Photoshot)
„Ci, którzy wzywają do obalenia jego pomników, wypychają się na margines” (fot. PAP/Jacek Bednarczyk; Photoshot)

Najnowsze

Popularne

Warszawska radna Nowej Lewicy Agata Diduszko-Zyglewska zadeklarowała, że lewica wesprze inicjatywy zmian nazwy al. Jana Pawła II lub patronów szkół noszących imię polskiego papieża, sama jednak nie wystąpi z takimi propozycjami. Czy znajdzie chętnych? Raczej niewielu. Jak wynika z sondażu dla „Super Expressu”, dla 70 proc. Polaków Jan Paweł II pozostaje autorytetem.

Sieradz: Zdemolowano drzwi do kościoła. „To efekt nagonki na Jana Pawła II”

W sieradzkim kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego zniszczono witraże w drzwiach wejściowych, a także zdemolowano otoczenie przed stojącym na...

zobacz więcej

Atak na Jana Pawła II


„Takie inicjatywy jak zamiany nazwy al. Jana Pawła II lub zmiany patronów szkół [polskiego papieża] powinny wychodzić od mieszkańców. My mówimy ludziom, że jako lewica chętnie ich wesprzemy” – powiedziała radna.


Dodała, że jej ugrupowanie może pomóc inicjatorom zmian w nazewnictwie w sformułowaniu pism lub służyć pomocą prawną.


– Jako lewica staramy się żeby ludzie zrozumieli, iż krytyczna rozmowa o tym pontyfikacie i o tej ważnej postaci nie jest tematem tabu, że mamy prawo krytykować Jana Pawła II, mamy prawo poznać prawdę na temat całości jego życiorysu, nie tylko mieć wybiórcze informacje o tym, co było dobre (...). Uważamy, że ludzie mają prawo do wiedzy, wymaga tego również szacunek do ofiar Kościoła – oznajmiła.


Zobacz także: Jak zadziałał atak stacji TVN na Jana Pawła II [SONDAŻ]


W środę Diduszko-Zyglewska poinformowała na Facebooku, że wraz radnym Markiem Szolcem napisali interpelację do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z apelem o przekształcenie Centrum Myśli Jana Pawła II, w „neutralną religijnie instytucję, która promowałaby dialog międzykulturowy i religijny”.

Przewodniczący klubu stołecznych radnych Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura ocenił, że „pani radna Diduszko i radny Szolc to margines, ekstremum wojującego ateizmu”, a ich poglądy nie są dominujące w stolicy ani w Radzie Warszawy.

Gliński: Atak na św. Jana Pawła II to opozycyjna taktyka spalonej ziemi

Wprowadzenie przez Donalda Tuska nienawiści wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a na polityczne salony Palikota, kpiny z ofiar katastrofy...

zobacz więcej

Polacy murem za papieżem


Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster dla „Super Expressu, dla 70 proc. ankietowanych papież Jan Paweł II pozostaje autorytetem. 21 proc. badanych jest przeciwnego zdania, a 9 proc. odpowiedziało „nie wiem”. (Badanie wykonano 13-14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków).


„Z innego sondażu Pollsteru dla naszej gazety wynika, że 67 proc. ankietowanych popiera uchwałę Sejmu [w obronie dobrego imienia Jana Pawła II]” – dodaje „SE”. 45 proc. ankietowanych ocenia ją zdecydowanie dobrze, 22 proc. raczej dobrze, 11 proc. raczej źle, 22 proc. zdecydowanie źle.


„Ci, którzy wzywają do obalenia jego pomników, wypychają się na margines” – komentuje dla „SE” wyniki badania socjolog Jarosław Flis.


Czytaj także: Hiszpański profesor: Uderzenie w Jana Pawła II to cios w dzisiejsze państwo polskie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej