RAPORT

Pogarda

Raport: 28 proc. firm planuje rekrutacje, połowa nie przewiduje zmian

Prognoza netto zatrudnienia w Polsce na najbliższy kwartał wynosi +8 proc. (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Prognoza netto zatrudnienia w Polsce na najbliższy kwartał wynosi +8 proc. (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Najnowsze

Popularne

28 proc. pracodawców w Polsce chce w II kwartale br. pozyskiwać nowych pracowników, 19 proc. planuje redukcje stanowisk, a 49 proc. firm nie przewiduje zmiany poziomu zatrudnienia – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.

Bezrobocie w UE. Polska z jednym z najniższych wyników

Według danych Eurostatu Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia. Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu...

zobacz więcej

Według raportu 28 proc. badanych przedsiębiorstw zamierza od kwietnia do końca czerwca zatrudnić nowych pracowników. O konieczności zwolnień mówi 19 proc. organizacji, niemal połowa (49 proc.) pracodawców chce pozostawić liczbę pracowników na dotychczasowym poziomie. 4 proc. firm nie ma sprecyzowanych planów zatrudnienia na nadchodzący czas.


Nastroje rekrutacyjne


Jak podano, prognoza netto zatrudnienia na najbliższy kwartał, która odzwierciedla nastroje rekrutacyjne firm, wynosi +8 proc. Podkreślono, że jest to wynik o 7 pkt proc. wyższy od prognozy deklarowanej na trzy pierwsze miesiące tego roku, a także o 5 pkt proc. wyższy w porównaniu do II kwartału 2022 ru. Oznacza to, że rynek pracy jest nieco bardziej aktywny niż w poprzednim kwartale, a organizacje chętniej chcą powiększać swoje zespoły – wskazano.


W II kwartale tego roku pracodawcy chcą powiększać swoje zespoły we wszystkich ośmiu analizowanych obszarach. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z branży energetyki i usług komunalnych (+22 proc.), usług komunikacyjnych (+21 proc.) oraz w sektorze transportu, logistyki i motoryzacji (+19 proc.). Niższe, choć wciąż optymistyczne prognozy zatrudnienia, deklarują pracodawcy z obszaru nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+11 proc.), finansów i nieruchomości (+9 proc.), IT (+8 proc.), a także przemysłu i surowców (+8 proc.). W branży dóbr i usług konsumpcyjnych można mówić o pewnej stabilizacji rynku – tutaj prognoza rekrutacyjna deklarowana przez pracodawców na najbliższy czas to +1 proc.


Nowa ustawa o zatrudnieniu w Hiszpanii. „Faworyzuje mniejszości seksualne”

Prezes ZPP o stanie polskiej gospodarki: Ma się nadspodziewanie dobrze

Biorąc pod uwagę ciosy, jakie otrzymała polska gospodarka w postaci m.in. pandemii, wojny w Ukrainie, ma się ona nadspodziewanie dobrze – ocenił...

zobacz więcej

Dynamiczny wschód Polski


Biorąc pod uwagę dane dla regionów Polski, najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane na północnym zachodzie (+27 proc.) i na wschodzie (+13 proc.). Mniej korzystne, lecz wciąż dodatnie prognozy zatrudnienia, zadeklarowali pracodawcy z centrum (+10), południa (+7 proc.) oraz południowego zachodu (+5 proc.) kraju. Zwolnień należy natomiast spodziewać się wśród organizacji zlokalizowanych w północnej Polsce (-4 proc.).


W II kwartale br. najbardziej otwarte na powiększanie swoich zespołów są duże organizacje zatrudniające powyżej 250 pracowników (+22 proc.). Średnie przedsiębiorstwa (50–249 pracowników) oraz mikrofirmy (do 10 pracowników) wskazują na prognozę zatrudnienia odpowiednio na poziomie +6 proc. oraz +8 proc. O konieczności redukcji etatów mówią pracodawcy reprezentujący sektor małych organizacji (10–49 osób) z prognozą -2 proc.


Bezrobocie pod kontrolą. Mimo osłabienia gospodarki wzrosty niewielkie


Raport powstał na bazie badania przeprowadzonego od 2 do 31 stycznia 2023 r. na grupie niemal 39 000 pracodawców reprezentujących 41 rynków na całym świecie. Próba dla Polski objęła 510 pracodawców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej