
28 proc. pracodawców w Polsce chce w II kwartale br. pozyskiwać nowych pracowników, 19 proc. planuje redukcje stanowisk, a 49 proc. firm nie przewiduje zmiany poziomu zatrudnienia – wynika z raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.
Według danych Eurostatu Polska jest europejskim wiceliderem pod względem najniższego bezrobocia. Stopa bezrobocia w Polsce, po uwzględnieniu...
zobacz więcej
Według raportu 28 proc. badanych przedsiębiorstw zamierza od kwietnia do końca czerwca zatrudnić nowych pracowników. O konieczności zwolnień mówi 19 proc. organizacji, niemal połowa (49 proc.) pracodawców chce pozostawić liczbę pracowników na dotychczasowym poziomie. 4 proc. firm nie ma sprecyzowanych planów zatrudnienia na nadchodzący czas.
Jak podano, prognoza netto zatrudnienia na najbliższy kwartał, która odzwierciedla nastroje rekrutacyjne firm, wynosi +8 proc. Podkreślono, że jest to wynik o 7 pkt proc. wyższy od prognozy deklarowanej na trzy pierwsze miesiące tego roku, a także o 5 pkt proc. wyższy w porównaniu do II kwartału 2022 ru. Oznacza to, że rynek pracy jest nieco bardziej aktywny niż w poprzednim kwartale, a organizacje chętniej chcą powiększać swoje zespoły – wskazano.
W II kwartale tego roku pracodawcy chcą powiększać swoje zespoły we wszystkich ośmiu analizowanych obszarach. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć kandydaci z branży energetyki i usług komunalnych (+22 proc.), usług komunikacyjnych (+21 proc.) oraz w sektorze transportu, logistyki i motoryzacji (+19 proc.). Niższe, choć wciąż optymistyczne prognozy zatrudnienia, deklarują pracodawcy z obszaru nauk przyrodniczych i opieki zdrowotnej (+11 proc.), finansów i nieruchomości (+9 proc.), IT (+8 proc.), a także przemysłu i surowców (+8 proc.). W branży dóbr i usług konsumpcyjnych można mówić o pewnej stabilizacji rynku – tutaj prognoza rekrutacyjna deklarowana przez pracodawców na najbliższy czas to +1 proc.
Nowa ustawa o zatrudnieniu w Hiszpanii. „Faworyzuje mniejszości seksualne”
Biorąc pod uwagę ciosy, jakie otrzymała polska gospodarka w postaci m.in. pandemii, wojny w Ukrainie, ma się ona nadspodziewanie dobrze – ocenił...
zobacz więcej
Biorąc pod uwagę dane dla regionów Polski, najwięcej nowych pracowników chcą pozyskiwać firmy zlokalizowane na północnym zachodzie (+27 proc.) i na wschodzie (+13 proc.). Mniej korzystne, lecz wciąż dodatnie prognozy zatrudnienia, zadeklarowali pracodawcy z centrum (+10), południa (+7 proc.) oraz południowego zachodu (+5 proc.) kraju. Zwolnień należy natomiast spodziewać się wśród organizacji zlokalizowanych w północnej Polsce (-4 proc.).
W II kwartale br. najbardziej otwarte na powiększanie swoich zespołów są duże organizacje zatrudniające powyżej 250 pracowników (+22 proc.). Średnie przedsiębiorstwa (50–249 pracowników) oraz mikrofirmy (do 10 pracowników) wskazują na prognozę zatrudnienia odpowiednio na poziomie +6 proc. oraz +8 proc. O konieczności redukcji etatów mówią pracodawcy reprezentujący sektor małych organizacji (10–49 osób) z prognozą -2 proc.
Bezrobocie pod kontrolą. Mimo osłabienia gospodarki wzrosty niewielkie
Raport powstał na bazie badania przeprowadzonego od 2 do 31 stycznia 2023 r. na grupie niemal 39 000 pracodawców reprezentujących 41 rynków na całym świecie. Próba dla Polski objęła 510 pracodawców.