RAPORT

Pogarda

Niemiecki kafar łamał sankcje. Jak firma z Kilonii pomagała budować Most Krymski

W październiku 2022 r. na Moście Krymskim doszło do eksplozji i pożaru (fot. Vera Katkova/Anadolu Agency via Getty Images)
W październiku 2022 r. na Moście Krymskim doszło do eksplozji i pożaru (fot. Vera Katkova/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Niemiecka firma ma zapłacić 1,3 mln euro kary za łamanie sankcji wobec Rosji. Przedsiębiorstwo z Kilonii dostarczyło maszynę do budowy Mostu Krymskiego.

Ile Rosja wydaje na ochronę Mostu Krymskiego? Zawrotne kwoty

Wartość państwowych kontraktów na zapewnienie bezpieczeństwa mostu prowadzącego na anektowany Krym to kwoty rzędu kilkudziesięciu milionów dolarów...

zobacz więcej

Jak donosi serwis Tagesschau, karę wymierzył sąd okręgowy w Kilonii w północnych Niemczech i nakaz już się uprawomocnił. Nie podano jednak, o którą konkretnie firmę chodzi.


Przedsiębiorstwo z Kilonii łamało sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję. Prokuratura wyjaśnia, że chodzi o dostarczenie na budowę Mostu Krymskiego tzw. kafara – młota hydraulicznego, za którego pomocą można wbijać pale w ziemię.


Co więcej – pracownicy z Niemiec mieli także udzielać wsparcia technicznego w zakresie obsługi urządzenia.


Deutsche Welle przypomina, że Most Krymski został zbudowany po rosyjskiej aneksji półwyspu i otwarty w 2018 r. Łączy okupowany Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim i jest wykorzystywany przez Kreml do transportu żołnierzy oraz sprzętu wojskowego na Krym, a następnie na Ukrainę. W październiku 2022 r. na przeprawie doszło do eksplozji i potężnego pożaru; część mostu runęła do wody. 

Czytaj więcej: Pożar Mostu Krymskiego

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej