RAPORT

Pogarda

Dopłaty bezpośrednie dla rolników: od dziś można składać wnioski

W ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27 wprowadzono pięć ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt (fot. pixabay/pasja1000)
W ramach Planu Strategicznego WPR na lata 2023-27 wprowadzono pięć ekoschematów powierzchniowych oraz ekoschemat dobrostan zwierząt (fot. pixabay/pasja1000)

Najnowsze

Popularne

Od 15 marca można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych w ramach II filara WPR za 2023 r. – poinformował resort rolnictwa. To pierwszy nabór wniosków w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27. Wniosek tradycyjnie należy złożyć się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), wyłącznie w postaci elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

Fałszowanie miodów prawdziwą plagą [WIDEO]

zobacz więcej

W aplikacji eWniosekPlus można zawnioskować o przyznanie dopłat bezpośrednich, w tym do ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt; przejściowego wsparcia krajowego; interwencji w ramach II filara WPR, tj.: interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej oraz interwencji leśnych i zadrzewieniowych; płatności obszarowych kontynuowanych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-20 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych) zaznacza MRiRW.


„Szczególnie zachęcamy wszystkich rolników do wnioskowania o ekoschematy. Ekoschematy to nowy, prośrodowiskowy element płatności bezpośrednich. Zostały tak zaprojektowane, żeby promować praktyki, które przekładają się na dochody rolnicze poprzez zwiększenie żyzności gleby, racjonalne nawożenie, poprawę jakości plonów” – wyjaśnia ministerstwo.


W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27 wprowadzono łącznie pięć ekoschematów powierzchniowych i ekoschemat dobrostan zwierząt. Są to dopłaty do: obszarów z roślinami miododajnymi; rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi (z ośmioma praktykami takimi jak np. ekstensywne użytkowanie TUZ (trwałe użytki zielone), międzyplony, plan nawożenia wymieszanie słomy z glebą); retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych; integrowanej produkcji roślin; biologicznej ochrony upraw.


Do kiedy można składać wnioski?


Podstawowy termin składania wniosków upłynie 15 maja 2023 r. Jeżeli rolnik złoży wniosek po tym terminie, jednak nie później niż do 9 czerwca 2023 r. jego dopłata zostanie pomniejszona o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia. 

 

Wprowadzanie zmian we wniosku możliwe jest bez skutków finansowych do 31 maja 2023 r. Zmiany wniosku o przyznanie płatności można dokonać również w terminie do dnia15 września 2023 r, w przypadku gdy Agencja poinformuje beneficjenta o nieprawidłowościach wykrytych w ramach kontroli administracyjnych lub systemu monitorowania obszarów.


Przeczytaj też: Polskie gospodarstwa są bardziej wydajne niż gigantyczne w USA


Ponieważ w tym roku po raz pierwszy kampania przyjmowania wniosków będzie przebiegała wg nowych zasad, wynikających z Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-27, ośrodki doradztwa rolniczego oraz biura powiatowe ARiMR będą pomagać rolnikom w wypełnianiu wniosków o przyznanie płatności na 2023 r.


Szczegółowe informacje dotyczące zasad przyznawania w 2023 r. wsparcia znajdują się na stronie MRiRW. Dostęp do aplikacji odbywa się za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE), dostępnej na tej stronie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej