RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Zmiana czasu wymusza zmiany zachowań

f
Dr Michał Skalski, psychiatra, specjalista leczenia zaburzeń snu

Naszym czasem reguluje zegar biologiczny, który jest w głowie i on nie ma nic wspólnego z zegarkami. Zmiana czasu wymusza na nas pewne zmiany zachowań takich „okołosennych”. Nie dla wszystkich jest to komfortowe.

Sam sen krótszy o godzinę nie jest jednak problemem. Każdy z nas przecież ma doświadczenia związane z koniecznością krótszego snu. Problemem, najbardziej odczuwanym przez osoby, które mają temperament „sowy” będzie wstawanie o godzinę wcześniej. W tym przypadku nie wystarczy położyć się wcześniej, by nie mieć później problemów. Takie „przestawienie” organizmu nie następuje od razu.

Brak snu da się nadrobić, sen wyrównawczy jest dwa razy głębszy, ale pamiętajmy, że chodzi o sen w nocy. W ciągu dnia nie jesteśmy w stanie głęboko zasnąć, bo o jakości naszego snu decyduje zegar biologiczny, który w nocy obniża poziom czuwania, a w ciągu dnia go podwyższa.

Istnieje kilka zasad generalnych związanych ze snem, którymi sobie możemy pomóc. Nie należy więc zmuszać się do snu, nie leżeć w łóżku, kiedy sen nie przychodzi, nie przelegiwać zbyt długo. Trzeba zastrzec jednak, że taka prawdziwa bezsenności, niezwiązana ze zmianą czasu, a z chorobami, jest dolegliwością paskudną, bo sama się napędza. Jeśli człowiek z jakiś powodów fizycznych, psychicznych, społecznych gorzej śpi, to wpada w takie błędne koło bezsenności. Im gorzej śpię, tym bardziej się tym martwię. A wtedy – gorzej śpię.

Uczymy lekarzy rodzinnych, że bezsenność trzeba fachowo leczyć. Można sobie pomagać stosując zasady higieny snu, ale jeśli ktoś ma poważne problemy, powinien zgłosić się do specjalisty.

Istnieje bezsenność tzw.„przygodna”, występująca wtedy, gdy bezsennością reagujemy na ból, czy stres. Zaś kryteria kliniczne bezsenności są wtedy, jeśli problemy ze snem występują więcej niż trzy razy w tygodniu, pogarszają nasze funkcjonowanie w czasie dnia, a wszystko trwa dłużej niż 4 tygodnie – wtedy traktujemy to jako chorobę, która wymaga interwencji lekarskiej, diagnozy. Z medycznego punktu widzenia najczęstszymi przyczynami bezsenności są choroby psychiczne, fizyczne, reakcje organizmu na różnego rodzaju stresy.

Dr Michał Skalski, psychiatra, specjalista leczenia zaburzeń snu

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej