RAPORT

Pogarda

Nie żyje najstarszy na świecie pingwin. Park w Bridlington apeluje do turystów

Rosie brakowało zaledwie kilku tygodni do 33. urodzin (fot. FB/Sewerby Hall and Gardens)
Rosie brakowało zaledwie kilku tygodni do 33. urodzin (fot. FB/Sewerby Hall and Gardens)

Najnowsze

Popularne

Park Sewerby Hall and Gardens w Bridlington we wschodniej Anglii ogłosił smutną wiadomość – zmarła Rosie, 32–letnia samica pingwina Humboldta. Uważano ją za najstarsza żyjącą przedstawicielkę tego gatunku.

Pingwiny za kratkami. We Wrocławiu strach przed ptasią grypą

Pingwiny przylądkowe z wrocławskiego zoo są zamknięte na zapleczu Afrykarium do odwołania i nie można ich zobaczyć na wybiegu. Decyzja zoo wynika z...

zobacz więcej

Jak poinformowali pracownicy placówki w Bridlington, Rosie brakowało zaledwie kilku tygodni do 33. urodzin. „Wszyscy jesteśmy zdruzgotani utratą Rosie. Opiekowałem się nią, odkąd skończyła cztery miesiące, była z nami 32 lata, na dobre i na złe, jak to w życiu. To była wielka radość dla nas wszystkich w zespole, opiekować się nią przez tyle lat i widzieć, jak ona opiekuje się pisklętami. To wielka strata dla zoo i wszyscy będziemy za nią bardzo tęsknić” – napisał główny opiekun w Park Sewerby Hall and Gardens, John Pickering w poście na Facebooku. 

 

Rosie do placówki w Bridlington przyjechała w 1990 roku razem z samcem Dionem z parku ptaków w Surrey na południu Anglii, w którym przyszli na świat. Była wtedy czteromiesięcznym podlotkiem. Rosie i Dion przez wiele lat dochowali się licznego potomstwa cieszyli się niesłabnącą popularnością wśród odwiedzających zoo gości.


Wszystkie pingwiny Humboldta w Sewerby Hall and Gardens przyszły na świat w niewoli i od 1990 roku odgrywają istotną rolę w programie hodowlanym tego zagrożonego gatunku. 


Słoń robot w indyjskiej świątyni. Co będzie tam robił?

Sztuczny słoń zastąpi żywe zwierzęta w świątyni w indyjskim stanie Kerala – poinformowało BBC. „Zwierzę” waży 800 kg, a mierzy ponad 3 metry. Może...

zobacz więcej

W ostatnich latach Rosie – taktowana jak szacowna starsza dama – stała się gwiazdą mediów i mediów społecznościowych na całym świecie, a o jej 30. urodzinach mówiono w serwisach informacyjnych w USA, Australii, Nowej Zelandii, Turcji i Arabii Saudyjskiej. Teraz pracownicy zoo chcą uczcić pamięć swojej najsławniejszej mieszkanki, dlatego proszą swoich gości o dzielenie się wspomnieniami i zdjęciami Rosie. Można je oznaczać hasztagiem #RememberingRosie. W planach jest też zorganizowanie specjalnej imprezy. 

 

Pingwiny Humboldta, nazywane też peruwiańskimi, w naturze występują na zachodnich wybrzeżach Ameryki Południowej. Na wolności te duże (ok. 65 cm wys.) ptaki dożywają 20 lat, a dojrzałość osiągają w wieku 2–3 lat. Żyją w dużych koloniach na przybrzeżnych klifach i plażach. W sprzyjających warunkach odbywają nawet dwa lęgi w ciągu roku. Jaja – zwykle po dwa – składają w szczelinach skalnych, jaskiniach albo norach wykopanych w piasku lub pokładach guana. Z powodu zmian klimatu i nadmiernych połowów preferowanych przez nie gatunków ryb i kalmarów należą do gatunków zagrożonych wyginięciem. 

 

Pingwiny peruwiańskie są znakomitymi pływakami – poza sezonem lęgowym, gdy wypływają na żer, potrafią spędzić w morzu nieprzerwanie ponad dwie doby. Kiedy opiekują się potomstwem, wracają nakarmić młode zwykle raz na dobę.  

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej