RAPORT

Pogarda

„»Sąd Piłata« nad Janem Pawłem II”. Głos zabrali polscy bibliści

Papież Jan Paweł II (fot. 	Bettmann / Contributor/Getty)
Papież Jan Paweł II (fot. Bettmann / Contributor/Getty)

Najnowsze

Popularne

Dzieło Biblijne i Stowarzyszenie Biblistów Polskich uznają sąd nad osobą św. Jana Pawła II przeprowadzony w pseudo-reportażu TVN za powtórzenie wyroku wydanego przeciw Jezusowi na podstawie fałszywych świadków – napisał przewodniczący Dzieła Biblijnego oraz Stowarzyszenia Biblistów Polskich w oświadczeniu, zatytułowanym „Św. Jan Paweł II – przed »sądem Piłata«”.

„Był dzieckiem dla dzieci, robotnikiem dla robotników”. Prof. Grygiel wspomina Jana Pawła II [WIDEO]

22 października 1978 roku odbyła się uroczysta inauguracja pontyfikatu Jana Pawła II. Mszę świętą transmitowano w radiu i telewizji na wszystkie...

zobacz więcej

Zdaniem przewodniczącego stowarzyszeń, w reportażu Franciszkańska 3” wyemitowanym przez TVN24 posłużono się „kłamstwami i zastosowano techniki manipulacji”.

 

„Sąd Piłata”

 

Ks. prof. Henryk Witczyk ocenił, że tezy zawarte w materiale to „współczesny »sąd Piłata«”. Jak napisał w oświadczeniu, „pierwszy »sąd Piłata« dotyczył osoby i nauczania” Jezusa Chrystusa. Duchowny przypomniał, że „Chrystus kierowane pod swoim adresem oskarżenia nazwał otwarcie kłamstwami”.

  

Czytaj także: Atak na Jana Pawła II. „Trzeba wrzucić bombę atomową w celu zdobycia władzy”

 

Jak wskazał ks. Witczyk, Dzieło Biblijne powstało w 2005 roku „jako ruch zainspirowany przez św. Jana Pawła II – jego głoszeniem Ewangelii”. „W dniu 26 września 2004 roku zostało obdarzone jego apostolskim błogosławieństwem, udzielonym podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie. Stowarzyszenie Biblistów Polskich ma swe korzenie w aktywności naukowej środowiska egzegetów, któremu patronowali Prymas Tysiąclecia bł. Stefan Wyszyński oraz Metropolita Krakowski Karol Wojtyła” – napisał ks. Witczyk.

„To taki wymiar wiary, nadziei i miłości”. Watykanistka o trzech papieżach [WIDEO]

Obecność Jana Pawła II w Polsce była „rewolucją nadziei” – określiła portugalska dziennikarka Aura Miguel w wywiadzie dla portalu tvp.info,...

zobacz więcej

„Święty Jan Paweł II przez cały swój pontyfikat był dla biblistów polskich współczesnym uosobieniem tak postaci św. Piotra, jak i »umiłowanego ucznia« Pana Jezusa. Na Kongresie Teologów Polskich, który obradował na KUL-u w Lublinie, został przez nasze środowisko obdarzony zaszczytnym tytułem »Papa Sacrae Paginae«” – podkreślił duchowny.

 

Czytanie Pisma Świętego

 

„W odpowiedzi na »wyroki« współczesnych Piłatów oraz ich fałszywych świadków Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II i Stowarzyszenie Biblistów Polskich z jeszcze większym zaangażowaniem będą kontynuować apostolat Słowa Bożego w Polsce oraz prowadzić naukowe badania mające na celu coraz głębsze odkrywanie prawdy o Bogu i człowieku, której niezmordowanym świadkiem i głosicielem był św. Jan Paweł II” – dodał przewodniczący stowarzyszeń.

 

Czytaj także: Oskarżenia wobec kard. Wojtyły. „Stawianie tezy, że tuszował pedofilię, jest nadużyciem”


Ks. prof. Henryk Witczyk poinformował też, że Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki objął we wtorek patronatem honorowym VII Narodowe Czytanie Pisma Św., które odbędzie się 23 kwietnia 2023 roku. Organizatorem akcji jest m.in. Stowarzyszenie Dzieło Biblijne.

 


Inspiracją do zorganizowania tej inicjatywy były obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Jej celem jest przedstawianie Pisma Świętego jako uniwersalnego tekstu ze zbiorem symboli, motywów, i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej. 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej