RAPORT

Pogarda

Limit na jajka i drożyzna w sklepach rybnych w Hiszpanii

Problemy branży spożywczej w Hiszpanii (fot. Shutterstock)
Problemy branży spożywczej w Hiszpanii (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Sprzedaż ryb – świeżych, mrożonych, wędzonych i w konserwach – spadła w Hiszpanii w ciągu dwóch pierwszych miesięcy br. o blisko 20 proc. – alarmują organizacje gospodarcze sektora rybołówstwa.

Ten kraj ma najwyższe bezrobocie w UE. Co trzeci młody człowiek bez pracy

Hiszpania jest na czele listy krajów Unii Europejskiej z najwyższym bezrobociem. Wśród młodych ludzi do 25. roku życia bezrobocie wynosiło w tym...

zobacz więcej

Wbrew ich apelom rząd w Madrycie utrzymał podatek VAT na ryby na poziomie 10 proc. Organizacje sektorowe wskazują, że większość krajów UE (w tym Polska) ma niższy podatek VAT na ryby, w wysokości 5 proc.


Według dyrektor organizacji Fedepesca, Marii Luisy Alvarez, obniżenie popytu na ryby związane jest ze wzrostem kosztów produkcji i cen w wyniku wojny na Ukrainie. By przetrwać, handlowcy „utrzymują się dzięki znacznemu obniżeniu zysków”. Organizacje sektora rybołówstwa zapowiedziały kampanię pod hasłem: „Wszyscy mają prawo do jedzenia ryb”. Domagają się obniżenia podatku VAT na ryby do 4 proc.


W grudniu 2022 r. rząd zniósł na sześć miesięcy podatek VAT na chleb, mleko, sery, jajka, warzywa i owoce. Obniżył też VAT do 5 proc. na olej i makaron.


Duży popyt na tańsze jajka spowodował niedobory w niektórych supermarketach w Katalonii i racjonowanie sprzedaży. „Popyt na jajka przerósł podaż; od kilku tygodni mamy niedobory na rynku” – poinformowała w komunikacie sieć supermarketów katalońskich BonArea. Według komunikatu wielu klientów kupowało duże ilości jaj, w związku z czym zdecydowano o wprowadzeniu limitu sprzedaży.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej