RAPORT

Pogarda

Czterodniowy tydzień pracy? To dobre i dla pracownika, i dla pracodawcy

Pod koniec badania wielu menedżerów stwierdziło, że nie wyobraża sobie powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy (fot. Neil Godwin/Future via Getty Images)
Pod koniec badania wielu menedżerów stwierdziło, że nie wyobraża sobie powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy (fot. Neil Godwin/Future via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Skrócenie czasu pracy o 20 proc. w skali tygodnia bez utraty wynagrodzenia doprowadziło do znacznego spadku poziomu stresu pracowników, redukcji dni na zwolnieniu chorobowym, zwiększenia lojalności pracowników wobec pracodawcy i wyraźnie poprawiło równowagę między życiem zawodowym a prywatnym osób w wieku roboczym. Jednocześnie nie wpłynęło na pogorszenie wydajności – wynika z badań w Wielkiej Brytanii.

Polki w branży IT zarabiają mniej niż mężczyźni, ale... symbolicznie mniej

Z raportu „Kobiety w IT 2023” można się dowiedzieć, że najliczniejsza grupa kobiet znad Wisły (27,5 proc.) w sektorze technologicznym w Polsce...

zobacz więcej

Autorami największego do tej pory badania skutków czterodniowego tygodnia roboczego są naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA. Ich badanie objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających w sumie około 2,9 tys. osób.


Zdecydowały się one na 20-procentową redukcję godzin pracy dla wszystkich zatrudnionych w nich osób. Nie wiązało się to ze spadkiem płac. Eksperyment trwał sześć miesięcy, począwszy od czerwca 2022 r.


Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia roboczego znacząco obniżyło wskaźniki stresu i chorób wśród tzw. siły roboczej. 71 proc. pracowników po zmianie zgłosiło, że odczuwa mniejsze wypalenie zawodowe, a 39 proc., że jest mniej zestresowanych w porównaniu do poprzedniej sytuacji.


Zobacz także: Bezrobocie w UE. Polska z jednym z najniższych wyników


Naukowcy odnotowali także 65-proc. redukcję dni chorobowych, a o 57 proc. spadła liczba pracowników rezygnujących z pracy na rzecz innej firmy. Jednocześnie przychody objętych badaniem firm nie spadły. Przeciwnie – po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły (średnio o 1,4 proc.).


56 z 61 firm (czyli 92 proc.), które wzięły udział w brytyjskim programie pilotażowym, ogłosiło, że zamierza kontynuować czterodniowy tydzień roboczy. 18 firm potwierdza, że wprowadzi tę zmianę na stałe.


Poziom lęku i zmęczenie wyraźnie mniejsze

Która godzina w ciągu dnia jest najbardziej stresująca? Ankieta

Ze wszystkich codziennych czynności do najbardziej stresujących należą dojazdy do pracy i odwożenie dzieci do szkoły. Największa kumulacja stresu...

zobacz więcej

Naukowcy ankietowali pracowników przez cały czas trwania eksperymentu, aby na bieżąco śledzić skutki dodatkowego dnia wolnego na jakość ich życia. Zgłaszane poziomy lęku i zmęczenia zmniejszyły się wyraźnie, podczas gdy zdrowie psychiczne i fizyczne się poprawiły.


Wielu respondentów stwierdziło także, że w nowej sytuacji łatwiej jest im zrównoważyć pracę z zobowiązaniami rodzinnymi i społecznymi. 60 proc. pracowników stwierdziło, że może teraz efektywniej opiekować się dziećmi i innymi członkami rodziny, a 62 proc. – że łatwiej im angażować się w życie społeczne.


Dobre skutki w różnych działach gospodarki


„Przed tym pilotażem wiele osób zastanawiało się, czy skrócenie czasu pracy da się zrównoważyć przez wzrost wydajności. I dokładnie tak się stało” – zauważa kierownik grupy badawczej, socjolog z University of Cambridge, prof. Brendan Burchell.


„Wyraźnie dało się zauważyć zmianę podejścia pracowników. Wyeliminowali długie spotkania towarzyskie w czasie pracy. Mieli mniejszą skłonność do tzw. zabijania czasu, za to aktywniej poszukiwali technologii, które poprawiłyby ich wydajność” – dodaje.


Według badaczy krótszy tydzień pracy okazał się korzystny w różnych sektorach gospodarki. Objęci badaniem pracodawcy reprezentowali: handel internetowy, usługi finansowe, doradztwo, nieruchomości, IT, branżę kosmetyczną, HR, hotelarstwo, marketing, opiekę zdrowotną, filmy i animacje, a nawet lokalny sklep rybny.


Zobacz także: „Depresja bez depresji”. Jak rozpoznać depresję maskowaną?

Poprawa finansów w Polsce. Ekspert: Polska ma status lidera

– Mamy stabilną sytuację finansów publicznych – oświadczył na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. – Polska miała status lidera wzrostu...

zobacz więcej

Uczestnicząc w eksperymencie, firmy przyjęły różne strategie. Niektóre całkowicie wstrzymywały pracę na trzydniowy weekend,inne tak ustalały zmiany pracowników, aby pokryć tradycyjny tydzień roboczy.


Kilka przedsiębiorstw obwarowało wprowadzenia krótszego tygodnia dodatkowymi warunkami: zredukowaniem dni urlopowych, zgodą personelu na wezwania na żądanie czy możliwością odejścia od nowych zasad, jeżeli cele wydajnościowe nie zostaną osiągnięte.


Firmy poradziły sobie ze zmniejszoną liczbą roboczogodzin bez uszczerbku dla założonych celów. Metodami, które to umożliwiły, były m.in: krótsze spotkania zespołów, jaśniej wytłumaczone programy działania, wprowadzenie „okresów skupienia”, zreformowanie poczty e-mail, tworzenie list zadań na koniec każdego dnia dla skutecznego przekazywania obowiązków następcom.


Lepsze „administrowanie życiem”


Kiedy pracownicy zostali zapytani, jak wykorzystują dodatkowy czas wolny – zdecydowana większość odpowiadała, że poświęca go na lepsze „administrowanie życiem”: spokojniejsze zakupy i prace domowe, zajęcia rekreacyjne, na które dotąd nie było czasu.


Pracownicy często raportowali także znaczną redukcję stresu – opowiada współautorka badania doktorantka Niamh Bridson Hubbard. – Wielu z nich stwierdziło, że teraz łatwiej im się zdystansować, złapać oddech, że znika »niedzielny lęk«”.


Zobacz także: Od chronicznego stresu do depresji

Czterodniowy tydzień pracy? Jest projekt ustawy [WIDEO]

Przeciwnicy pomysłu mówią o zagrożonej rentowności i zwolnieniach pracowników. Ale idea skrócenia czasu pracy ma także wielu zwolenników.

zobacz więcej

Dla niektórych rodziców dodatkowy dzień wolny w środku tygodnia oznaczał oszczędności na wydatkach na opiekę nad dziećmi. Wszyscy bez wyjątku zatrudnieni zgłosili, że wykonują więcej czynności, które sprawiają im przyjemność: od sportu, przez gotowanie, tworzenie muzyki, po wolontariat.


Niektórzy rozwinęli stare zainteresowania, inni znaleźli całkiem nowe, jeszcze inni wykorzystali ten czas na podniesienie kwalifikacji zawodowych – relacjonują badacze.


Pod koniec sześciomiesięcznego okresu próbnego wielu menedżerów stwierdziło, że nie wyobraża sobie powrotu do pięciodniowego tygodnia pracy.


„Prawie wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, opowiadali także, że dostają ogrom pytań od innych firm ze swojej branży, które są zainteresowane pójściem w ich ślady” – mówią autorzy badania.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej