RAPORT

Pogarda

„Wszystko wszędzie naraz” zwycięzcą tegorocznych Oscarów

Michelle Yeoh otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)
Michelle Yeoh otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej (fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT)

Najnowsze

Popularne

„Wszystko wszędzie naraz” zwycięzcą tegorocznych Oscarów. Obraz Daniela Kwana i Daniela Scheinerta został najlepszym filmem na 95. gali nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Zełenskiemu odmówiono wystąpienia na gali Oscarów. Reakcja Towarzystwa Jana Karskiego

Tak jak w 1943 r. Hollywood pozostał głuchy na misję Jana Karskiego w sprawie hitlerowskiej zagłady Żydów, tak dziś, dokładnie po 80 latach, nie...

zobacz więcej

To historia chińskiej imigrantki Evelyn Wang – borykającej się z trudami codzienności matki w średnim wieku. Wspólnie z mężem Waymondem bohaterka prowadzi pralnię samoobsługową. Małżeństwo mierzy się z kłopotami finansowymi firmy i z problemami rodzinnymi.


Film łączy elementy kina akcji, komedii i science fiction. Przedstawiano w nim koncepcję wieloświata, a bohaterowie zanurzają się w kolejnych wersjach równoległej rzeczywistości i poznają swoje alternatywne wcielenia.


Obraz był faworytem tegorocznej gali – otrzymał 11 nominacji. Na tegorocznej gali Oscarów „Wszystko wszędzie naraz” zdobył w sumie siedem statuetek. Akademia wyróżniła go także za najlepszą reżyserię, montaż i scenariusz oryginalny.Film otrzymał też trzy statuetki w kategoriach aktorskich. Za rolę Evelyn Wang Michelle Yeoh otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Członkowie Akademii docenili także role drugoplanowe: Ke Huy Quan otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego, a Jamie Lee Curtis – najlepszej aktorki. Statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego otrzymał z kolei Brendan Fraser za rolę w filmie „Wieloryb”.

Drugim filmem, który w tym roku zdobył najwięcej statuetek był „Na Zachodzie bez zmian” szwajcarskiego reżysera Edwarda Bergera. Adaptacja powieści Ericha Marii Remarque’a została najlepszym filmem międzynarodowym. W tej kategorii obraz pokonał między innymi polski film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego. Akademia wyróżniła „Na Zachodzie bez zmian” ponadto za najlepsze zdjęcia, scenografię i muzykę.

Już dziś w kinach nowa produkcja TVP – „Filip”

W piątek 3 marca do kin w całej Polsce trafi nowa produkcja Telewizji Polskiej – film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz...

zobacz więcej

„Top Gun: Maverick” z jednym Oscarem


„Guillermo del Toro: Pinokio” został uznany za najlepszy film animowany, a „Chłopiec, kret, lis i koń” zdobył nagrodę w kategorii krótkometrażowa animacja. „Nawalny” został laureatem Oscara w kategorii film dokumentalny, a „Zaklinacze słoni” – w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny. Za najlepszy film krótkometrażowy członkowie Akademii uznali „An Irish Goodbye”.


Najlepszą piosenką okazała się „Naatu Naatu” z filmu „RRR”. Pierwszy raz w historii nagrodzony został utwór pochodzący z indyjskiego filmu. Ponadto „Wieloryb” otrzymał Oscara za charakteryzację, z kolei „Avatar: Istotna wody” – za najlepsze efekty specjalne.


W kategorii kostiumy laureatem został film „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. „Women Talking” otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany, a w kategorii dźwięk zwyciężył „Top Gun: Maverick”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej