Kaczyński i Jurek będą współpracować

Prezes PiS Jarosław Kaczyński (L) i przewodniczący Prawicy Rzeczpospolitej Marek Jurek (P) podczas wspólnej konferencji prasowej pt. „Porozumienie i współpraca polityczna Prawa i Sprawiedliwości i Prawicy Rzeczypospolitej” (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)

– Na Jarosławie Kaczyńskim spoczywa brzemię zbudowania większości, która odsunie od władzy obecną koalicję – mówił w sobotę szef Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. Kaczyński i Jurek podpisali w sobotę w Warszawie porozumienie o współpracy między ich partiami i wspólnym starcie w wyborach. Jednocześnie prezes PiS skrytykował swoich byłych kolegów, którzy pod wodzą m.in. Zbigniewa Ziobry, zdecydowali się utworzyć Solidarną Polskę. Zdaniem Kaczyńskiego SP jest „doraźną inicjatywą, która szkodzi prawicy”.

– Jesteśmy razem w opozycji, w opozycji, którą dzisiaj kieruje pan premier Jarosław Kaczyński. Jest on tym politykiem, na którym spoczywa brzemię zbudowania większości i odsunięcia od władzy tego rządu, który mamy dzisiaj – mówił Marek Jurek.

Zadeklarował, że współpraca oznacza też poparcie dla ewentualnej kandydatury Kaczyńskiego w przyszłych wyborach prezydenckich. – Oczywiście, jeśli pan premier zdecyduje się kandydować – dodał.

„Idea dwóch płuc na prawicy jest zła”

Na konferencji prasowej w Warszawie Kaczyński pytany był też o wystosowane przez Zbigniewa Ziobrę zaproszenie dla prezesa PiS na sobotni kongres Solidarnej Polski w podwarszawskich Otrębusach.

– Jeśli chodzi przyjęcie tego zaproszenia, to jest pewna zasadnicza trudność – odparł Kaczyński. Podkreślił, że problem SP polega na tym, że jest to „doraźna inicjatywa, która szkodzi prawicy”

Według Kaczyńskiego „idea dwóch płuc prawicy jest zła i ci, którzy idą tą drogą, idą ku przegranej”. – Prosiliśmy, tych którzy odeszli, by wrócili i ta propozycja jest aktualna, ale nie będzie aktualna wiecznie – podkreślił wspominając list, w którym zaapelował o jedność na prawicy i zaapelował do tych, którzy odeszli z PiS, by wrócili w szeregi ugrupowania.

źródło:

Zobacz więcej