RAPORT

Pogarda

Sztuczna inteligencja już może kierować myśliwcem

W kokpicie siedzieli piloci doświadczalni, lecz sterowaniem zajmowały się wyłącznie systemy sztucznej inteligencji (fot. USAF/Kyle Brasier)
W kokpicie siedzieli piloci doświadczalni, lecz sterowaniem zajmowały się wyłącznie systemy sztucznej inteligencji (fot. USAF/Kyle Brasier)

Najnowsze

Popularne

To pierwszy taki lot wojskowego myśliwca taktycznego. W USA zakończył się cykl testów, w których specjalnie przygotowana maszyna myśliwska odbyła serię wielogodzinnych lotów bez człowieka za sterami. W kokpicie przez cały czas przebywało dwóch pilotów doświadczalnych, lecz sterowaniem zajmowały się wyłącznie systemy sztucznej inteligencji – informuje TVP Nauka.

Komputery przyszłości będą działać na ludzkich komórkach mózgowych

„Biokomputer” zasilany ludzkimi komórkami mózgowymi mógłby zostać opracowany jeszcze za naszego życia – uważają naukowcy z Johns Hopkins...

zobacz więcej

Samolot VISTA X-62A przez ponad siedemnaście godzin był pilotowany przez sztuczną inteligencję. Słowo VISTA to skrót od „Variable In-flight Simulation Test Aircraft” czyli „Samolot Testowy dla Rozmaitych Symulacji W-locie” – wskazuje TVP Nauka.


Maszyna powstała w jednym egzemplarzu jako gruntownie zmodyfikowany dwumiejscowy samolot F-16D Block 30 Peace Marble Il, zmodernizowany dodatkowo o awionikę nowszej wersji Block 40. Wcześniej oznaczony jako NF-16D, w czerwcu 2021 roku został zaakceptowany do pełnienia czynnej służby wojskowej. Jest przydzielony do bazy lotnictwa w Kalifornijskim Edwards, gdzie mieści się Szkoła Pilotów Doświadczalnych Sił Powietrznych USA.


Samolot powstał w słynnych zakładach Skunk Works koncernu Lockheed Martin, gdzie od dziesięcioleci pracuje się nad najtajniejszymi eksperymentalnymi maszynami dla amerykańskiego lotnictwa. To tam powstały miedzy innymi szpiegowski U-2 czy niewykrywalny przez radar bombowiec F-117.VISTA jest wyposażony w oprogramowanie zbudowane w oparciu o architekturę systemów otwartych. Przyjęcie takiego rozwiązania pozwala na szybkie modyfikacje i współprace z programami od różnych dostawców. To o tyle istotne, że zadaniem tego samolotu jest między innymi naśladowanie charakterystyki osiągów innych statków powietrznych.


– VISTA pozwoli nam równolegle opracowywać i testować najnowocześniejsze techniki sztucznej inteligencji z nowymi projektami pojazdów bezzałogowych – tłumaczy dr Christopher Cotting, dyrektor ds. badań w Szkole Pilotów Testowych Sił Powietrznych.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Projekt jest częścią całego programu nowych systemów i pojazdów autonomicznych bezzałogowców, które mogą wkrótce wejść do produkcji jako nowa generacja uzbrojenia, w której rola człowieka będzie minimalna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej