RAPORT

Pogarda

Bankructwo wielkiego amerykańskiego banku. Rząd USA podjął decyzję

Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Najnowsze

Popularne

Szefowa amerykańskiego resortu finansów Janet Yellen wykluczyła w niedzielę możliwość pomocy finansowej dla upadłego banku Silicon Valley Bank (SVB). Zapowiedziała jednak w wywiadzie dla CBS, że pracuje nad pomocą klientom banku, obsługującego znaczną część firm z Doliny Krzemowej.

Niepokój na amerykańskich giełdach. Powodem bank z Doliny Krzemowej

W czwartek świat start-upów pogrążył się w chaosie, gdy mało znany poza Doliną Krzemową bank SVB spowodował falę paniki w kręgach technologicznych,...

zobacz więcej

– Postawmy sprawę jasno: podczas ostatniego kryzysu finansowego, byli inwestorzy i właściciele systemowo dużych banków, którzy zostali uratowani i z pewnością nie rozważamy (...), by zrobić to ponownie – powiedziała Yellen w wywiadzie w programie „Face the Nation” w telewizji CBS.


Jak podkreśliła, po kryzysie finansowym w 2008 r. wprowadzono odpowiednie reformy, by temu zapobiec. –Jesteśmy jednak zaniepokojeni sprawę deponentów i skupiamy się na zaspokojeniu ich potrzeb – dodała.


Yellen odpowiedziała w ten sposób na upadek banku SVB, który w piątek został przejęty przez państwową Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC, Federalna Korporacja Gwarancji Depozytów) po tym, gdy bank nie był w stanie wypłacić pieniędzy klientów wycofujących w panice swoje depozyty. SVB, 16. największy bank w USA, obsługiwał znaczną część startupów, firm i funduszy z Doliny Krzemowej.


Do interwencji rządu wzywali m.in. inwestorzy i część polityków z Kalifornii, choć wielu innych przestrzegało przed bailoutem banku.


FDIC gwarantuje depozyty do 250 tys. dolarów, ale ponad 85 proc. kont w SVB zawierało środki ponad tę kwotę. To oznacza, że upadek banku może potencjalnie doprowadzić do fali zwolnień i upadłości firm, które miały środki w tej instytucji. FDIC zapowiedziała, że nieobjęci gwarancją klienci otrzymają dostęp do części swoich pieniędzy w przyszłym tygodniu, jednak wiele zależy od sposobu rozwiązania problemu.


Jak stwierdziła w niedzielę Yellen, FDIC rozważa wiele opcji zaspokojenia klientów upadłego banku, w tym przejęcie go przez inne instytucje finansowe.


Yellen zapewniła, że mimo to amerykański system bankowy jest „bezpieczny i dobrze dokapitalizowany”, a celem administracji USA jest zapewnienie, by „kłopoty w jednym banku nie stworzyły zagrożenia dla innych, które są solidne”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej