RAPORT

Pogarda

Wojna na Ukrainie przyczyniła się do rekordowych zysków naftowego giganta

Saudyjski koncern Aramco zarobił 161 mld dolarów (fot. Shutterstock/zhengzaishuru)
Saudyjski koncern Aramco zarobił 161 mld dolarów (fot. Shutterstock/zhengzaishuru)

Najnowsze

Popularne

Saudyjski koncern naftowy Aramco odnotował rekordowe zyski za rok 2022: 161,1 mld dolarów. Przychód wzrósł o 46 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku. Wzrost sprzedaży i cen ropy, który wywindował dochody firmy, są pochodną wojny na Ukrainie.

Zawyżane ceny towarów. Portugalskie władze walczą z drożyzną i spekulacją

W wielkopowierzchniowych placówkach handlowych w Portugalii dochodzi do przypadków oszukiwania konsumentów poprzez nieuzasadnione zawyżanie cen...

zobacz więcej


Tak jak inne giganty naftowe – Shell, Chevron, ExxonMobil, TotalEnergies i PB – których zyski za ubiegły rok sięgały sum rzędu 151 mld dol., Aramco korzysta ze znaczącego wzrostu popytu na surowiec wywołanego z wojną i sankcjami nałożonymi na Moskwę.


Dochody Aramco ożywiły znaczenie wzrost gospodarczy królestwa, którego PKB według szacunków wzrosło w 2022 roku o 8,7 proc. i był to największy taki wzrost wśród krajów G20.


Ceny ropy na całym świecie utrzymują się na wysokim poziomie, ponieważ kraje grupy OPEC+, do których należy też Rosja, podtrzymują je ograniczając wydobycie surowca. Doprowadziło to do napięć między Rijadem, nieformalnym przywódcą kartelu, a Waszyngtonem.

Koniunktura na rynku surowców energetycznych wpłynęła też na wzrost sprzedaży irańskiej ropy. Minister Iranu ds. ropy Dżawad Owdżi poinformował w niedzielę, że od marca 2022 do marca 2023 roku kraj wyeksportował o 190 mln baryłek surowca więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej.

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej