RAPORT

Pogarda

Czołgi dla Ukrainy. Pakistan zaoferował pomoc

T-80UD to ulepszona wersja radzieckiego czołgu T-80 (fot. TT)
T-80UD to ulepszona wersja radzieckiego czołgu T-80 (fot. TT)

Najnowsze

Popularne

Ukraina potrzebuje między innymi czołgów do odparcia rosyjskiej agresji. Do między innymi Polski, która przekazuje tego typu sprzęt dołączają kolejne kraje. Dania, Niemcy i Holandia przygotowują pakiet Leopardów. Pakistan zaoferował posowieckie T-80UD.

Putinowi mało ofiar na Ukrainie? Teraz chce, żeby rzeka krwi popłynęła w Mołdawii

Posiadamy informacje, że rosyjskie służby starają się wzniecić protesty, które mają doprowadzić do powstania przeciwko mołdawskim władzom i...

zobacz więcej

Duńska stacja TV2 podała, że Dania, Niemcy i Holandia przygotowuje pakiet około stu czołgów Leopard 1, które od początku maja powinny być gotowe do walk na Ukrainie. Portal Armyrecognition.com podał, że czołgi oferuje też Pakistan. Ma proponować 44 pojazdy typu T-80UD w zamian za pomoc finansową od państw Zachodu.


Wcześniej rząd w Islamabadzie, który wysłał pomoc humanitarną zaprzeczał, by prowadził także dostawy broni. Teraz też na razie nie potwierdził ani nie zdementował informacji o możliwej dostawie czołgów na Ukrainę.


Serwis zwraca uwagę, że Kijów i Islamabad mają bliskie relacje wojskowo-przemysłowe. W okresie od 1991 do 2020 roku Ukraina podpisała kontrakty na dostawy broni z Pakistanem na łączną kwotę prawie 1,6 mld dolarów. Ponadto w ubiegłym roku strony zgodziły się na „optymalizację więzi wojskowych, w szczególności w zakresie produkcji obronnej, szkolenia personelu, działań antyterrorystycznych i wywiadowczych”.


T-80UD to ulepszona wersja radzieckiego czołgu T-80, który po raz pierwszy został wprowadzony na rynek w 1987 roku. Jest napędzany silnikiem wysokoprężnym i zastępuje oryginalną turbinę gazową. „UD” w nazwie oznacza „ukraiński olej napędowy”, ponieważ czołg był napędzany silnikiem wysokoprężnym wyprodukowanym na Ukrainie. Posiada wbudowany pancerz reaktywny drugiej generacji.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej