RAPORT

Pogarda

Ks. prof. Kowalczyk o atakach na św. Jana Pawła II: Dziś wielu mówi językiem Urbana

Nie ustają ataki na św. Jana Pawła II (fot. Chuck Fishman/Getty Images)
Nie ustają ataki na św. Jana Pawła II (fot. Chuck Fishman/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Można żywić nadzieję, że zajadłe ataki na dziedzictwo Jana Pawła II paradoksalnie obudzą dobrych, ale do tej pory nieco śpiących katolików, a ponadto pozwolą dostrzec „fałszywych przyjaciół” mieniących się ekspertami od Kościoła – powiedział ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ w komentarzu dotyczącym trwającej dyskusji na temat działań kard. Karola Wojtyły podczas jego posługi w archidiecezji krakowskiej.

„Nie uda się zniszczyć autorytetu Jana Pawła II, bo Polacy są mądrzy”

Atak na Jana Pawła II to jest atak na polskość, a my polskość kochamy. Atakującym nie uda się zniszczyć autorytetu Jana Pawła II, bo Polacy to są...

zobacz więcej

Mieszkający w Rzymie profesor Uniwersytetu Gregoriańskiego, zauważył że, mimo, iż w czasie komunizmu wybór Karola Wojtyły na papieża był dla Polaków niezwykłym powiewem nadziei, to jego osobie zawsze towarzyszyły głosy krytyki.


– W latach 80-tych Papież mówił „w imieniu tych, którzy nie mogą się odezwać”. Ale po upadku PRL-u, kiedy przypominał Dekalog, byli tacy, co twierdzili, że „Papież nie rozumie demokracji”. Pomimo to jego śmierć wydawała się czasem narodowych rekolekcji. Zewsząd słychać było słowa o zasługach „największego z Polaków”. Mniemaliśmy, że tylko ktoś taki, jak Jerzy Urban, może szyderczo atakować Karola Wojtyłę. Ale dziś językiem Urbana mówi wielu – zauważa jezuita.


Oczernianie Jana Pawła II


Według duchownego, celem twórców oskarżeń skierowanych pod adresem kard. Karola Wojtyły, których jesteśmy świadkami w ostatnim czasie, nie jest zadośćuczynienie ofiarom i wyjaśnienie prawdy, ale przede wszystkim „oczernienie Jana Pawła II”.– Twierdzą, że chodzi im o prawdę, oczyszczenie, a przede wszystkim dobro dzieci, które molestowali księża, a Wojtyła „wiedział i nic nie zrobił”. Jednak o żadne dobro im nie chodzi. Po prostu zawsze mierził ich integralny katolicyzm i autentyczny patriotyzm Papieża Polaka. Środowiska, które oczerniają Jana Pawła II, nigdy nie chciały rzetelnego wyjaśnienia zbrodni komunizmu, a dzieciom i młodzieży proponują pan-seksualizację w duchu ideologii gender/LGBT. Molestowanie nieletnich interesuje ich o tyle, o ile można je wykorzystać do wydarcia z serc ludzi, głównie młodych, wiary katolickiej – podkreśla ks. prof. Kowalczyk.

Ekke Overbeek – holenderski dziennikarz już w przeszłości kłamał na temat Polski

Ekke Overbeek, warszawski korespondent holenderskich dzienników, to autor i inspirator ostatniej fali ataków na Jana Pawła II. Od lat w swoich...

zobacz więcej

Jezuita zwrócił uwagę na podważalną wiarygodność, jak również daleko idącą manipulację „esbeckimi” materiałami, na podstawie których budowane są tezy tworzonych tekstów i filmów.


„Odjaniepawlanie” Polski


Zwolennicy „odjaniepawlenia” Polski cieszą się z tekstów i filmów zrobionych w sposób stronniczy, ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, w oparciu o niewiarygodne materiały tworzone przez esbecję. Przykładają dzisiejsze miary do wydarzeń i decyzji niekiedy sprzed 50-60 lat, kiedy obowiązywało inne prawo, inne procedury, i inna była wrażliwość społeczna. Ferują ostre wyroki i uogólnienia. To często ci sami, którzy z satysfakcją patrzyli na drwiących sobie z komisji próbujących wyjaśnić całkiem współczesne afery, w których pokrzywdzono wiele osób – zaznacza.


Odnosząc się do głosów zarzucających zbyt szybki proces kanonizacyjny Papieża Polaka ks. prof. Kowalczyk dodaje: „Ludziom sączy się myśl, że za wcześnie kanonizowano Wojtyłę. Tymczasem jest akurat na odwrót. Kanonizowano go w porę, bo dziś, biorąc pod uwagę poziom agresywnej katofobii oraz inne okoliczności, proces kanonizacyjny mógłby utkwić w miejscu”.


Ks. Dariusz Kowalczyk SJ to jezuita, profesor teologii, wykładowca teologii dogmatycznej, profesor Wydziału Teologii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. W latach 2003-2009 prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej