RAPORT

Pogarda

„Znam wynik”. Skolimowski o szansach na Oscara dla jego filmu „IO” [WIDEO]

Jerzy Skolimowski: Nie będę jadł osłów (fot. Tibrina Hobson/Getty Images for SBIFF)
Jerzy Skolimowski: Nie będę jadł osłów (fot. Tibrina Hobson/Getty Images for SBIFF)

Najnowsze

Popularne

Jerzy Skolimowski nie wierzy, że jego film „IO” zdobędzie Oscara. Reżyser powiedział Polskiemu Radiu, że nominacja do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej jest dla niego wielkim wyróżnieniem. Jednak – jego zdaniem – Oscar dla filmu międzynarodowego zostanie przyznany innemu, niemieckiemu obrazowi.

„Orły” rozdane. „IO” zdeklasował konkurencję

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z Polską Nagrodą Filmową Orły 2023 za najlepszy film. „Polskie Oscary” wręczono podczas gali w Teatrze...

zobacz więcej

Na dwa dni przed ceremonią wręczenia Oscarów Jerzy Skolimowski mówi, że czuje się zmęczony dziesiątkami wywiadów, pokazów filmowych i konferencji na temat „IO”. 


Skolimowski o Oscarach: Walczymy w wadze piórkowej


Nie jestem podekscytowany, ponieważ jestem przekonany, że znam wynik Oscara dla najlepszego (filmu – red.) międzynarodowego – mówi Jerzy Skolimowski. W jego opinii wygra wyprodukowany przez Netflix „Na zachodzie Bez Zmian”, bo jest zdecydowanym faworytem.


Reżyser zwraca uwagę na ogromny rozmach i budżet niemieckiego filmu, podobnie jak argentyńskiej produkcji „Argentyna 1985”. 


Gdybyśmy porównywali do boksu, to tamte firmy są w wadze ciężkiej a my walczymy w tych niższych wagach: lekkiej, piórkowej, koguciej – stwierdził. 

„Nie będę jadł osłów”


Nawiązują do głównego bohatera swojego filmu, osiołka „IO” reżyser podkreśla, że nie zamierza jeść przekąsek z salami. – Nie będę jadł osłów – mówi i przyznaje, że od zawsze był wstrzemięźliwy w kwestii jedzenia mięsa. 

Zapytany, którą z nagród, jakie otrzymał w karierze, ceni sobie najbardziej, Jerzy Skolimowski wymienia Złotego Lwa w Wenecji za całokształt działalności artystycznej. – Nominacja do Oscara jest na drugim miejscu – dodaje. 


Jerzy Skolimowski żartuje, że najsprawiedliwiej byłoby, gdyby wszystkie pięć filmów nominowanych w kategorii międzynarodowej nagrodzono Oscarami. 


Zobacz także: Antoni Królikowski z zarzutami. Aktor wydał oświadczenie

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej