RAPORT

Pogarda

Prokuratura zaprosiła Donalda Trumpa przed wielką ławę przysięgłych

Trump zgłosił już swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2024 roku (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
Trump zgłosił już swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2024 roku (fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)

Najnowsze

Popularne

Prokurator okręgowy na Manhattanie zaprosił Donalda Trumpa do złożenia zeznań przed wielką ławą przysięgłych. Może on według „New York Timesa” stanąć m.in. pod zarzutami związanymi z płatnościami na rzecz gwiazdy porno Stormy Daniels w trakcie kampanii prezydenckiej 2016 r.

Firmy Trumpa winne przestępstw podatkowych

Ława przysięgłych uznała dwie firmy z podmiotów gospodarczych byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, Trump Organization, za winne licznych...

zobacz więcej

Trump zgłosił już swoją kandydaturę w wyborach prezydenckich w 2024 r. Nazwał zarzuty „polowaniem na czarownice”. 


„Nigdy nie miałem romansu ze Stormy Daniels, ani nie chciałbym mieć romansu ze Stormy Daniels. To jest polityczne polowanie na czarownice, próbujące zdyskwalifikować czołowego kandydata” – argumentował Trump. 


Jak podała Agencja Reutera, Daniels przyznała się do relacji seksualnych z Trumpem. Twierdzi, że przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. otrzymała za zatajenie tego 130 tys. dolarów. 

 

Co z aktem oskarżenia? 


Były osobisty prawnik Trumpa Michael Cohen został skazany na trzy lata więzienia za zaaranżowanie potajemnych płatności dla Daniels i byłej modelki Playboya Karen McDougal. 


W opinii „Washington Post” zaproszenie Trumpa przez prokuratora okręgowego Alvina Bragga do zeznań może sygnalizować, że długotrwałe dochodzenie zbliża się do końca. 

Biden oskarża Trumpa. „Stworzył i pompował kłamstwa”

W przemówieniu wygłoszonym na Kapitolu prezydent USA Joe Biden zarzucił swemu poprzednikowi Donaldowi Trumpowi próbę siłowego przejęcia władzy po...

zobacz więcej

Jak dodał dziennik, powołując się na swoje źródła, zeznania miałyby się rozpocząć w przyszłym tygodniu. Stworzyłyby szansę Trumpowi na wystąpienie we własnej obronie.


Nie jest jednak jasne, czy Bragg będzie dążył do wniesienia aktu oskarżenia przeciw byłemu prezydentowi USA. 


„Polowanie na czarownice” 


„WP” zwraca uwagę, że obrońcy na ogół uważają tego rodzaju zeznania za ryzykowne. „Wszyscy będą mu radzić, by tego nie robił” – powiedział nie wymieniony z nazwiska doradca Trumpa. 


Z kolei były prokurator Marc Scholl, z biura prokuratora okręgowego na Manhattanie, podkreślił, że w przypadku zeznań Trump będzie musiał zrzec się immunitetu i odpowiedzieć na pytania. Wypowiadający się anonimowo rzecznik Trumpa zaatakował dochodzenie Bragga, którego poprzednikiem był Cyrus R. Vance Jr.


„Przez ostatnie pięć lat biuro prokuratora okręgowego zajmowało się polowaniem na czarownice, badając każdy aspekt życia prezydenta Trumpa i za każdym razem na próżno – a teraz to. To wstyd dla prokuratorów i wstyd dla Nowego Jorku” – twierdził rzecznik.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej