RAPORT

Pogarda

Tabletka zdiagnozuje układ pokarmowy i poda swoją pozycję

Ponad jedną trzecią populacji świata dotykają dolegliwości ze strony układu pokarmowego (fot. pixabay/mohamed_hassan)
Ponad jedną trzecią populacji świata dotykają dolegliwości ze strony układu pokarmowego (fot. pixabay/mohamed_hassan)

Najnowsze

Popularne

Międzynarodowy zespół opracował tabletkę, która bada układ pokarmowy i z milimetrową dokładnością pokazuje swoją pozycję. Sonda reaguje na pole magnetyczne.

Robak może wyjaśnić rolę jelit w chorobie Parkinsona

Prowadząc badania nad nicieniem Caenorhabditis elegans naukowcy chcą zweryfikować teorię, zgodnie z którą choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach...

zobacz więcej

Jak podają badacze z Brigham and Women's Hospital, ponad jedną trzecią populacji świata dotykają różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu pokarmowego.


Obecnie w takich przypadkach stosuje się techniki diagnostyczne takie, jak np. endoskopia, obrazowanie radiologiczne czy nuklearne. Procedury te są jednak inwazyjne, mogą wymagać stosowania szkodliwych promieni i trzeba je przeprowadzać w klinice.


Od jakiegoś czasu testowane jest nowatorskie podejście, które polega na zastosowaniu niedużej, połykanej sondy przypominającej tabletkę. Jak tłumaczą jednak naukowcy, wynalazkom tym brakowało zdolności ustalania dokładnej pozycji, w której się znajdują. To zaś wpływało na dokładność badania.


Zespół z Brigham and Women's Hospital z kolegami z MIT i Caltech poradził sobie właśnie z tym wyzwaniem. 

Badacze opracowali system, który potrafi śledzić połykaną, elektroniczną kapsułkę z dokładnością do 1 mm. Wykorzystuje on system cewek, które wytwarzają złożone pole magnetyczne.

Zbadano konsekwencje wybuchów Nord Stream. Trujące osady, uszkodzenia słuchu u fok i morświnów

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w...

zobacz więcej

Jak dotąd twórcy układu z powodzeniem przetestowali go w zbiorniku z solą fizjologiczną oraz na świniach.


– Donosimy o stworzeniu działającego w trzech wymiarach systemu śledzącego bezprzewodowe, połykane mikrourządzenia w drodze przez układ pokarmowy dużych zwierząt, w czasie rzeczywistym, z milimetrową rozdzielczością – mówi dr Giovanni Traverso prof. Giovanni Traverso z MIT, współautor publikacji, która ukazała się w magazynie „Nature Electronics”.


Przeczytaj też: 11 minut wysiłku fizycznego dziennie znacząco poprawia zdrowie


– Taka nieinwazyjna, łatwa do zastosowania w różnych warunkach procedura niesie potencjał znaczących klinicznych korzyści bez powodowania dyskomfortu u pacjenta – dodaje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej