RAPORT

Pogarda

Plaga „plastikozy” u ptaków. Uszkodzenia układu pokarmowego i nie tylko

Ptaki często połykają fragmenty plastiku, biorąc je prawdopodobnie za pokarm (fot. pixabay/GWizUK)
Ptaki często połykają fragmenty plastiku, biorąc je prawdopodobnie za pokarm (fot. pixabay/GWizUK)

Najnowsze

Popularne

W organizmach zwierząt bardzo często znajdowane są tworzywa sztuczne. Zjadanie ich przez ptaki powoduje stany zapalne i uszkodzenia układu pokarmowego – ustalili badacze. Zjawisko jest tak powszechne, że zaczęli oni mówić wręcz o „plastikozie”.

Biolodzy badają, które grzyby mogą uratować lasy

Septoria krystynae to nowo odkryty gatunek grzyba mikroskopijnego, który może uratować polskie i europejskie lasy przed coraz bardziej...

zobacz więcej

Plastik jest na Ziemi wszechobecny – znaleźć go można nie tylko tam, gdzie jest potrzebny, ale i w środowisku, m.in. w oceanach. Naukowcy z brytyjskiego National History Museum wyjaśniają, że plastik nie jest dla zdrowia bez znaczenia – i tłumaczą, w jaki sposób może szkodzić.


Mówią wręcz o nowej chorobie – „plastikozie”. Nazwę tę stworzono na zasadzie analogii do silikonozy czy azbestozy.

 

Na razie „plastikozę” zaobserwowano u ptaków morskich, które często połykają fragmenty plastiku, biorąc je prawdopodobnie za pokarm. Z czasem dochodzi u nich do chronicznych stanów zapalnych, związanych z podrażnieniami. To zaś prowadzi do zwłóknień w układzie pokarmowym.

 

– To pierwsze badanie, w ramach którego sprawdzono pod tym kątem tkankę ptasich żołądków. Wskazuje ono na to, że zjadanie plastiku może powodować poważne uszkodzenia w układzie pokarmowym – mówi dr Alex Bond, współautor odkrycia przedstawionego na łamach periodyku „Journal of Hazardous Materials”. 

Chorobę tę badacze stwierdzili u burzyków bladodziobych, żyjących na australijskiej wyspie Lord Howe. Choć wyspa leży 600 km od wybrzeża kontynentu, żyjące tam ptaki są najbardziej dotknięte problemem wśród ptaków morskich.

Filtruje wodę i wytwarza prąd. Wynalazek wielu zastosowań

Koreańska grupa inżynierów stworzyła niedrogą i łatwą w produkcji dwuwarstwową błonę, która odfiltrowuje z wody zanieczyszczenia i jednocześnie...

zobacz więcej

U badanych osobników powszechne stwierdzano blizny w pierwszej komorze żołądka. Obecność blizn powodowała zanik części gruczołów wydzielających enzymy trawienne, co sprawia, że organizm wchłania mniejszą ilość witamin i staje się bardziej podatny na infekcje czy ataki pasożytów.


Blizny mogą też sprawiać, że żołądek staje się mniej elastyczny, przez co spada jego wydolność. To szczególnie niebezpieczne dla piskląt, których żołądki mieszczą niewiele pożywienia.

 

Analizy naukowców wskazują na to, że w organizmach aż 90 proc. młodych ptaków można znaleźć plastik, przekazany im z pożywieniem przez rodziców. Co więcej, w ekstremalnych przypadkach ptaki mogą padać z głodu, mając całe żołądki zapełnione plastikiem, którego nie mogą strawić.


W łagodniejszych przypadkach tworzywa sztuczne mogą spowalniać ich wzrost. Badacze mówią też o związku obecności plastiku w organizmie ptaka z długością jego skrzydeł oraz wagą.

 

Przeczytaj też: Rzadka choroba niszczy narządy. Polscy naukowcy mają pomysł na jej leczenie

Zbadano konsekwencje wybuchów Nord Stream. Trujące osady, uszkodzenia słuchu u fok i morświnów

Wybuchy przy gazociągach Nord Stream spowodowały wzbicie się do wody 250 tys. ton spoczywającego na dnie Bałtyku trującego osadu. Przebywające w...

zobacz więcej

W normalnych warunkach ptaki zjadają drobne kamyki, które pomagają pełnią funkcje w układzie trawiennym, ale w przypadku obecności plastiku przyczyniają się do jego rozpadu na drobniejsze części. Przez to staje się on bardziej szkodliwy.


Autorzy odkrycia wyrażają obawę, że zaobserwowane wspomnianych zjawisk to czubek góry lodowej. Przypominają inne badania, według których plastik, kiedy przedostanie się do organizmu, może uszkadzać różne narządy.

 

– We wcześniejszych badaniach nasza grupa przyjrzała się temu, jak mikroplastik wpływa na różne tkanki – mówi dr Bond. – Odkryliśmy te cząstki w takich organach, jak śledziona czy nerki, gdzie ich obecności towarzyszyły zapalenia, zwłóknienia oraz całkowita utrata struktury – wyjaśnia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej