Misterium Męki Pańskiej w Warszawie

Próba generalna, na dzień przed XIII Warszawskim Misterium Męki Pańskiej (fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Misterium Męki Pańskiej – spektakularne widowisko pasyjne przedstawiające mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa - odbyło się w sobotę w Warszawie. Misterium, które w tym roku obejrzało ok. 30 tysięcy widzów, jest religijnym i artystycznym przygotowaniem do Wielkanocy.

Misterium poprzedziła msza św., odprawiona przez kardynała Kazimierza Nycza w bazylice św. Krzyża, skąd aktorzy i widzowie wspólnie udali się na przedstawienie.

Widowisko, w którym wzięło udział ponad 200 aktorów, rozpoczęło się o godz. 19 na stołecznym placu Piłsudskiego na ustawionych tam monumentalnych scenach przedstawiających Jerozolimę, Drogę Krzyżową i Golgotę.

Inscenizacja – trwająca ok. 80 minut – rozpoczęła się wjazdem Chrystusa do Jerozolimy, a skończyła – jego ukrzyżowaniem na Golgocie i zwycięskim zmartwychwstaniem. Uczestnicy misterium śledzili Drogę Krzyżową, którą blisko dwa tysiące lat temu pokonał Jezus.

Nastrój tegorocznego spektaklu podkreślały światła reflektorów lotniczych, podświetlenie najważniejszych elementów placu Piłsudskiego oraz oprawa muzyki klasycznej, wykonywana przez 300-osobowy chór i orkiestrę symfoniczną. Podczas przedstawienia harcerze rozdali widzom tysiąc specjalnie na ten cel wypieczonych bochenków chleba.

Misterium jest historią Jezusa, który cierpi i poświęca się, aby dać ludziom odkupienie. To opowieść o miłosierdziu, służbie i zbawieniu. Choć korzenie tego spektaklu wyrastają głęboko z religii, to sam przekaz jest o wiele bardziej uniwersalny. Naszej inscenizacji nie można zatem interpretować jako wydarzenie stricte religijne, ale dialog między sztuką i wiarą. Ufam, że każdy widz znajdzie w misterium coś ważnego i głębokiego. Bez względu na to w co, lub kogo wierzy – powiedział pomysłodawca, scenarzysta, reżyser i producent misterium Męki Pańskiej Artur Piotrowski.

W tym roku przedstawienie odbyło po raz trzynasty, ale pierwszy raz w swojej historii w dwóch miastach w ciągu jednego roku. Od 1998 r. miejscem, w którym pokazywano widowisko był park na Cytadeli Poznańskiej. Rok temu przenosząc je do stolicy organizatorzy chcieli w ten sposób włączyć się do ogólnopolskich przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II. W tym roku widowisko w Poznaniu odbędzie się tydzień po Warszawie, 31 marca w sobotę przed Niedzielą Palmową.

Specjalna oferta kolei: „Powrót gratis”

Widzowie, którzy chcieli przyjechać na misterium do Warszawy koleją, mogli skorzystać ze specjalnej oferty „Powrót gratis” przygotowanej przez Spółkę Przewozy Regionalne.

Każdy, kto nabył bilet na przejazd pociągiem interREGIO lub REGIOekspres Spółki Przewozy Regionalne, w dniu 24 marca 2012 r. w relacji do Warszawy (w jedną stronę) może powrócić do stacji wyjazdu bez dodatkowych opłat. Wystarczy tylko po zakończeniu spektaklu podstemplować u organizatora bilet i udać się w podróż powrotną najpóźniej do godz. 14.00 w dniu 25 marca 2012 r. Trasa przejazdu musi odbywać się tą samą drogą.

Z promocji będą mogli skorzystać także widzowie, którzy na misterium wybiorą się do Poznania.

źródło:
Zobacz więcej