RAPORT

Pogarda

Nie żyje Chaim Topol. Aktor znany ze „Skrzypka na dachu”

Chaim Topol (fot. Larry Ellis/Express/Hulton Archive/Getty)
Chaim Topol (fot. Larry Ellis/Express/Hulton Archive/Getty)

Najnowsze

Popularne

Zmarł Chaim Topol, aktor, który wsławił się rolą Tewjego Mleczarza w ekranizacji „Skrzypka na Dachu” – powiadomiło w czwartek biuro prezydenta Izraela.

Brat Madonny nie żyje. Był bezdomnym alkoholikiem

Brat Madonny nie żyje. Anthony Ciccone przez lata miał problemy z alkoholem i zmagał się z bezdomnością. O śmierci 66-letniego mężczyzny...

zobacz więcej

Chaim Topol urodził się 9 września 1935 r. w Tel Awiwie. Wychowywał się w niezamożnej rodzinie emigrantów z Rosji, jego ojciec pracował jako tynkarz, a matka była krawcową.


Aktorstem zajął się podczas służby w armii. Zaczął grać w filmach, głównie brytyjskich, także w Hollywood.
Wtedy też po raz pierwszy zagrał Tewje mleczarza na scenie w Izraelu.


W 1966 r., gdy musical z Londynu przeniósł się na Broadway, Topolowi zaproponowano rolę w anglojęzycznej produkcji. Chaim Topol w roli Tewje występował do 2009 r. Jak sam wyliczył, przez 40 lat zagrał mleczarza ponad 3,5 tys. razy.


„Skrzypek na dachu” w reżyserii Normana Jewisona z 1971 r. otrzymał osiem nominacji do Oscarów, m.in. dla najlepszego filmu i najlepszego aktora. Ostatecznie otrzymał trzy statuetki.


Prezydent Isaac Herzog nazwał Chaima Topola „jednym z najwybitniejszych izraelskich artystów scenicznych”. Premier Benjamin Netanjahu nazwał go „wszechstronnym artystą o wielkiej charyzmie i energii”, który „dumnie reprezentował Izrael na całym świecie”.


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej