RAPORT

Pogarda

Polscy narcos z Hiszpanii eksportowali marihuanę i importowali broń

Narkotyki oraz sprzęt gangsterów, przejęte podczas działań w Hiszpanii (fot. CBŚP)
Narkotyki oraz sprzęt gangsterów, przejęte podczas działań w Hiszpanii (fot. CBŚP)

Najnowsze

Popularne

Dzięki informacjom CBŚP udało się rozbić polski gang, który zajmował się przemytem narkotyków i broni. Z Hiszpanii wysyłano transporty z substancjami odurzającymi m.in. marihuaną, a na Półwysep Iberyjski eksportowano broń z Polski. Boss grupy i jeden z jego zaufanych wpadli w prowincji Walencja, gdzie się osiedliło kilku naszych rodaków. Policjanci przejęli 200 kg marihuany i pięć sztuk broni palnej, w tym trzy pistolety maszynowe.

Rozpracowując handlarzy narkotykami, śledczy odkryli, że grupa gangsterów planuje uprowadzenie kobiety

Rozpracowując handlarzy narkotyków powiązanych z grupami „markowską” i „praską”, funkcjonariusze CBŚP odkryli, że kilku bandytów przygotowuje się...

zobacz więcej

W 2021 r. śledczy odkryli, że w kilku miastach hiszpańskiego lewantu osiedliło się paru Polaków mających powiązania z półświatkiem. Z informacji operacyjnych Policji Krajowej (Policia Nacional) i kieleckiego CBŚP wynikało, że nasi rodacy postanowili rozkręcić na miejscu nielegalne interesy. Przede wszystkim mieli zająć się produkcją marihuany, którą później wysyłali do Polski.

 

Narkotyki ukrywano w specjalnych skrytkach, przygotowanych przez przestępców w pojazdach wykorzystywanych do przemytu. Samochody nie wracały jednak do Hiszpanii puste.


Do skrytek ładowano broń z przeznaczeniem dla lokalnego półświatka.


Krok po kroku

 

Pod koniec 2021 r. udało się namierzyć pierwszy transport. We Francji zatrzymano kuriera, który wiózł volkswagenem 113 kg marihuany i pewne ilości kokainy.

CBŚP zlikwidowało laboratorium narkotyków syntetycznych. Pięć osób zatrzymanych [WIDEO]

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem nowosądeckiej prokuratury zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych oraz...

zobacz więcej

Przez kolejny rok trwała intensywne rozpracowywanie kontaktów zatrzymanego mężczyzny. Przyniosło to wymierne skutki. Na terenie Dolnego Śląska zatrzymano bowiem kolejnego kuriera. Przewoził na lawecie przyczepę, w której znajdowała się skrytka z 62 kg marihuany.

 

Kolejny etap działań śledczych miał miejsce w połowie lutego. Wtedy to funkcjonariusze Jednostki Antynarkotykowej Greco Lewante, w asyście policjantów CBŚP dokonali przeszukań kilku miejsc w prowincji Walencja.


– Podczas akcji służby zatrzymały dwie osoby, w tym podejrzanego o kierowanie gangiem. Zabezpieczono m.in. 25 kg marihuany, kilogram kokainy, 2,3 kg metamfetaminy, 5 jednostek broni palnej, w tym 2 pistolety maszynowe PPS wzór 42, pistolet maszynowy skorpion z tłumikiem, pistolet UNNQE 9 mm i rewolwer HW oraz 200 sztuk różnego rodzaju amunicji. Przejęto także 5 tys. euro w gotówce – poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

 

Policjanci zabezpieczyli także specjalistycznego drona, który miał być wykorzystywany do dozorowania magazynu, w którym gang trzymał narkotyki. Magazyn narkotyków w domu rapera. Prawie 40 kg warte miliona 300 tysięcy złotych

Prawie 40 kg różnego rodzaju narkotyków o czarnorynkowej wartości miliona 300 tys. zł przechwycili w Szczecinie funkcjonariusze Centralnego Biura...

zobacz więcej

Zamierzali uruchomić plantację „trawki”

 

Na jednej z posesji funkcjonariusze znaleźli sprzęt do uprawy marihuany. Z ustaleń śledczych wynika, że gangsterzy przygotowywali się do uruchomienia krytej plantacji konopi indyjskich, w której miało rosnąc ok. 1,5 tys. roślin.

 

Na poczet przyszłych kar przejęto cztery samochody służące do transportu narkotyków, motocykl i skuter wodny o łącznej wartości ponad 250 tys. euro.


– Eksperci zbadają teraz, czy zabezpieczona broń nie była wykorzystywana do popełniania przestępstw. Policjanci CBŚP nadal ustalają osoby mogące mieć związek z przestępczym procederem. Sprawa ma charakter rozwojowy i nie wykluczamy kolejnych zatrzymań – dodaje podinsp. Jurkiewicz.

Broń, która miała trafić do hiszpańskich grup przestępczych (fot. CBŚP)
Broń, która miała trafić do hiszpańskich grup przestępczych (fot. CBŚP)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej