RAPORT

Pogarda

Nielegalnie hodowali świecące rybki. Pięcioro aresztowanych

Świecące na czerwono rybki pochodzą z jajeczek zabranych przed dziesięcioma laty z uczelnianego laboratorium (fot. arch.PAP/EPA)
Świecące na czerwono rybki pochodzą z jajeczek zabranych przed dziesięcioma laty z uczelnianego laboratorium (fot. arch.PAP/EPA)

Najnowsze

Popularne

Policja w Tokio aresztowała pięć osób pod zarzutem nielegalnej hodowli zmodyfikowanych genetycznie, świecących rybek; funkcjonariusze skonfiskowali również około 1400 fluorescencyjnych ryżanek japońskich – podała agencja Kyodo.

Słoń robot w indyjskiej świątyni. Co będzie tam robił?

Sztuczny słoń zastąpi żywe zwierzęta w świątyni w indyjskim stanie Kerala – poinformowało BBC. „Zwierzę” waży 800 kg, a mierzy ponad 3 metry. Może...

zobacz więcej

Świecące na czerwono rybki pochodzą z jajeczek zabranych przed 10 laty z uczelnianego laboratorium Tokijskiego Instytutu Technologii. 

 

Wszyscy aresztowani przyznali się do stawianych zarzutów. 

 

Policja wszczęła śledztwo, kiedy dotarła do niej informacja o wystawieniu „pływających klejnotów” – jak określane są świecące rybki – na wystawie akwarystycznej w Tokio. Tymczasem Protokół Kartageński z 2004 r. wymaga, by sprzedaż modyfikowanych genetycznie organizmów następowała w oparciu o państwową licencję i po wcześniejszym udowodnieniu, że nie stanowią one zagrożenia dla bioróżnorodności.

Pingwiny za kratkami. We Wrocławiu strach przed ptasią grypą

Pingwiny przylądkowe z wrocławskiego zoo są zamknięte na zapleczu Afrykarium do odwołania i nie można ich zobaczyć na wybiegu. Decyzja zoo wynika z...

zobacz więcej

Tokijski Instytut Technologii stwierdził po wewnętrznym śledztwie, że za wyprowadzenie fluorescencyjnych ryżanek poza uczelnię odpowiadał student, który między 2009 a 2012 r. pracował w uczelnianym laboratorium przy badaniach nad hodowlą świecących rybek. Rzekomo podarował znajomemu kilka jaj, co spowodowało rozproszenie genetycznie zmodyfikowanych organizmów.

 

Według badań japońskiego stowarzyszenia producentów żywności dla zwierząt proste w hodowli japońskie ryżanki są po psach i kotach trzecim najpopularniejszym zwierzęciem domowym.

 

Fluorescencyjna odmiana ryżanek ma wszczepiony gen meduz. W Unii Europejskiej hodowanie tych genetycznie zmodyfikowanych ryb jest zabronione.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej