RAPORT

Pogarda

Rosjanin i Białorusin przed białostockim sądem. Chodzi o szpiegostwo dla Rosji

Działania szpiegowskie przeciwko bezpieczeństwu RP (fot. Celestino Arce/NurPhoto/Getty, zdjęcie ilustracyjne)
Działania szpiegowskie przeciwko bezpieczeństwu RP (fot. Celestino Arce/NurPhoto/Getty, zdjęcie ilustracyjne)

Najnowsze

Popularne

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku ruszył proces Rosjanina i Białorusina oskarżonych o prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego. Na wniosek prokuratury rozprawy odbywają się za zamkniętymi drzwiami.

Rosyjscy szpiedzy we Włoszech. Z kim i jak działają?

Chociaż na razie nie wiemy nic o nowych śledztwach ws. szpiegostwa, na pewno włoski kontrwywiad je prowadzi. To te same przypadki, które w ciągu...

zobacz więcej

Śledztwo w tej sprawie prowadził wydział do spraw wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Zarzuty dotyczą prowadzenia w latach 2017-22 działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.


Według prokuratury oskarżeni gromadzili informacje o polskich jednostkach wojskowych, ich dyslokacji, rozwinięciu, wyposażeniu i sytuacji kadrowej, a także o jednostkach wojsk sojuszniczych.

 

Mężczyźni zostali zatrzymani w kwietniu 2022 r.; są wciąż tymczasowo aresztowani. Grozi im do 10 lat więzienia.

 

Działalność szpiegów z Rosji i Białorusi

 

W oparciu o materiały zgromadzone przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i materiał zgromadzony w toku śledztwa ustalono, iż brali oni udział w działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego poprzez rozpoznawanie obiektów wojskowych mających krytyczne znaczenie dla obronności RP, a także poprzez pozyskiwanie informacji o zdolności bojowej, morale i funkcjonowaniu ich jednostek, w tym w czasie zagrożenia a następnie przekazywanie wyżej wymienionej służbie wywiadowczej uzyskanych informacji” – podała prokuratura, kierując z końcem 2022 r. akt oskarżenia.

 

Czytaj także: Rosyjski szpieg w brytyjskiej ambasadzie w Berlinie. Stanie przed sądem

 

Trafił on do sądu białostockiego, bo w tym województwie miały miejsce działania objęte zarzutami. Obaj cudzoziemcy przebywali w Polsce legalnie.

„Z Rosji z miłością”. Szpiedzy zbierali tajne informacje w Lombardii

Akcja humanitarna „Z Rosji z miłością” w czasie pandemii na rzecz Włoch to działanie szpiegowskie – alarmują włoskie media. Rosyjscy żołnierze,...

zobacz więcej

Białorusin studiował na jednej z białostockich uczelni wyższych,potem pracował przy organizacji szkoleń spadochronowych. Według ustaleń śledztwa nawiązywał kontakty, w tym towarzyskie, i wykorzystywał to do działalności na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego.


Drugi z oskarżonych pracował dla rosyjskiego wywiadu pod pozorem prowadzonej działalności kulturalnej oraz turystyki. Dodatkowo, jak ustalili prokuratorzy, ta działalność szpiegowska skoncentrowana była na jednostkach wojskowych zlokalizowanych w północno-wschodniej Polsce.

 

Cele działań szpiegowskich

 

Według śledczych w ramach tej działalności zadaniem oskarżonych było rozpoznawanie istotnych elementów sił zbrojnych RP i pozyskiwanie informacji, w szczególności dotyczących zadań żołnierzy WP w rejonie granicy z Białorusią w związku z kryzysem migracyjnym, liczby żołnierzy wykonujących zadania w rejonie granicy i struktury pododdziałów, wykorzystywania sprzętu specjalistycznego przez polskie wojsko, stanu morale i zdolności operacyjnych czy współdziałania stacjonujących w północno-wschodniej Polsce jednostek wojskowych z wojskami innych krajów NATO.

 

Zanim doszło do odczytania aktu oskarżenia, sąd wyłączył jawność procesu w całości. Wnioskował o to prokurator, powołując się na ważny interes państwa i prywatny. Chodzi o żołnierzy, którzy będą zeznawać w tej sprawie jako świadkowie.


Obrońcy byli temu wnioskowi przeciwni, chcieli jawności procesu przynajmniej w tej części, gdy będą przed sądem przedstawiane te dowody, które nie są objęte klauzulami tajności. 

Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego sąd może wyłączyć jawność rozprawy w całości lub w części, jeśli jawność mogłaby „ujawnić okoliczności, które ze względu na ważny interes państwa powinny być zachowane w tajemnicy” lub naruszać ważny interes prywatny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej