RAPORT

Pogarda

Gwiazdor Hollywood nagrał przesłanie do antysemitów. Wcześniej odwiedził Auschwitz [WIDEO]

Arnold Schwarzenegger w Auschwitz, wrzesień 2022 r. (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Arnold Schwarzenegger w Auschwitz, wrzesień 2022 r. (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W zeszłym roku gwiazdor kina Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz w Oświęcimiu. Wizyta w tym miejscu zrobiła na popularnym aktorze olbrzymie wrażenie. Zaniepokojony wzrostem przejawów antysemityzmu we współczesnym świecie Schwarzenegger opublikował teraz w sieci 12-minutowe wideo zaadresowane do ludzi, którzy kierują się wrogością wobec osób pochodzenia żydowskiego. – Nienawiść to ścieżka słabych – zaznaczył były gubernator stanu Kalifornia.

Schwarzenegger po wizycie w Auschwitz: Nienawiść należy eksterminować

Nikt nie zasługuje na to, by być ofiarą dyskryminacji i nienawiści - powiedział popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia Arnold...

zobacz więcej

Arnold Schwarzenegger pod koniec września ubiegłego roku udał się z prywatną wizytą do Oświęcimia. Legendarny gwiazdor kina akcji odwiedził wtedy Auschwitz I i Auschwitz-Birkenau, wchodzące w skład kompleksu niemieckich obozów koncentracyjnych Konzentrationslager Auschwitz.


Filmowy Terminator zapalił znicze przed Ścianą Straceń, obejrzał także ruiny komory gazowej i krematorium. W Muzeum Żydowskim spotkał się z Lidią Maksymowicz, ocalałą więźniarką obozu.


Schwarzenegger o Auschwitz: Nienawiść wymknęła się spod kontroli


– To historia, którą należy wciąż opowiadać. Na własne oczy widziałem, jak nienawiść wymknęła się spod kontroli. Musimy wszyscy razem stanowczo powiedzieć: Nigdy więcej – podkreślał w rozmowie z mediami poruszony aktor.


To, co gwiazdor zobaczył w Auschwitz, nie daje mu spokoju. Dlatego opublikował teraz w serwisie YouTube 12-minutowy filmik, w którym wyraził zaniepokojenie wzrostem przejawów agresji wobec Żydów.W nagraniu Schwarzenegger zaapelował do antysemitów o zrewidowanie poglądów opartych na krzywdzących stereotypach.


– Dzisiaj chcę porozmawiać z ludźmi, którzy się potknęli i być może wkroczyli już na złą ścieżkę. Z ludźmi, którzy słysząc o teoriach spisowych dotyczących Żydów, myślą: to ma dla mnie sens. Z ludźmi, którzy sądzą, że ktoś jest od nich gorszy ze względu na religię, kolor skóry czy płeć – zaczął swój wywód aktor.

Arnold Schwarzenegger w Auschwitz zapalił znicz pod Ścianą Straceń, wrzesień 2022 r. (fot. Vito Corleone/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Arnold Schwarzenegger w Auschwitz zapalił znicz pod Ścianą Straceń, wrzesień 2022 r. (fot. Vito Corleone/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Były gubernator stanu Kalifornia nawiązał do haniebnej przeszłości własnego ojca, który należał do partii nazistowskiej, o czym gwiazdor dowiedział się w dorosłym życiu.


Dorastałem wśród złamanych, nieszczęśliwych mężczyzn. Czuli się przegrani, ponieważ ulegli ohydnej ideologii ludzi przegranych. Okłamano ich i pokierowano na ścieżkę, która doprowadziła świat do rozpaczy i nieszczęścia – ocenił Schwarzenegger.


Schwarzenegger do antysemitów: Prościej znaleźć kozła ofiarnego


– W całej naszej historii nienawiść była łatwą drogą, pójściem po linii najmniejszego oporu. Rozumiem, że prościej jest znaleźć kozła ofiarnego, niż samemu naprawić sytuację. Ale żaden ruch oparty na nienawiści nie odniósł sukcesu – zaznaczył aktor.I dodał, że kierowanie się nieuzasadnioną wrogością i uprzedzeniami zatruwa życie nie tylko dyskryminowanych, ale i dyskryminujących. – Nienawiść może dać ci chwilowe, złudne poczucie władzy, ale nie znajdziesz tak szczęścia. Ostatecznie pochłonie cię ona bez reszty. Nienawiść to ścieżka słabych – podsumował.


Czytaj też: Schwarzenegger w Auschwitz. „Wspieram Centrum Żydowskie w Oświęcimiu i ich misję


Latem ubiegłego roku Arnold Schwarzenegger odebrał przyznawaną przez Auschwitz Jewish Center Foundation nagrodę za zaangażowanie w walkę z nienawiścią i uprzedzeniami.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej