RAPORT

Pogarda

„Orły” rozdane. „IO” zdeklasował konkurencję

„Polskie Oscary” są przyznawane od 1999 r. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
„Polskie Oscary” są przyznawane od 1999 r. (fot. PAP/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

„IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego z Polską Nagrodą Filmową Orły 2023 za najlepszy film. „Polskie Oscary” wręczono podczas gali w Teatrze Polskim w Warszawie w 20 kategoriach. Obraz zdobył najwięcej nagród – sześć statuetek. Polska Akademia Filmowa nagrodziła Jerzego Skolimowskiego za reżyserię oraz za scenariusz napisany z Ewę Piaskowską.

„Święty” - historia brawurowej kradzieży wkrótce w kinach [WIDEO]

„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry...

zobacz więcej

Nawiązując do 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie „IO” pominięto w werdykcie, Skolimowski podkreślił, że poniedziałkowe nagrody są „rekompensatą za zupełnie inną imprezę”.


– Przyznam się, że wolę, żeby to Akademia mnie nagradzała, a nie grono... Niech każdy je sobie nazwie po swojemu. Mnie się cisną tylko niecenzuralne słowa na usta. To ja może tylko bezdźwięcznie je wypowiem. Ale dzięki, bo rzeczywiście honory, które mnie spotykają ze strony Akademii, to jest więcej niż jakakolwiek rekompensata. To jest uznanie zawodowców, czyli ludzi, którzy naprawdę znają się, robią filmy i są rzeczywiście w stanie docenić wysiłek i zaangażowanie twórców. A więc raz jeszcze ogromne dzięki, Akademio – powiedział. Podziękował również swoim współpracownikom i producentom obrazu.


Ogrodnik z nagrodą


Orła za najlepszą rolę kobiecą otrzymała Dorota Pomykała za kreację w obrazie „Kobieta na dachu”, a za męską rolę nagrodzono Dawida Ogrodnika, który zagrał księdza Jana Kaczkowskiego w filmie „Johnny”.


W kategorii drugoplanowa rola kobieca nagrodę wręczono Marii Pakulnis za kreację w filmie „Johnny”, a za rolę męską Orłem uhonorowano Andrzeja Seweryna za kreację w obrazie „Śubuk”.


Nagrodę za odkrycie roku otrzymał Damian Kocur za reżyserię filmu „Chleb i sól”. Radosław Ochnio i Michał Fojcik zostali nagrodzeni za najlepszy dźwięk do obrazu „Orzeł. Ostatni patrol”. Za najlepszą muzykę statuetkę otrzymał Paweł Mykietyn, który stworzył ścieżkę dźwiękową do „IO”. Za montaż do tego filmu nagrodę wręczono Agnieszce Glińskiej, a za zdjęcia Michałowi Dymkowi. W kategorii najlepsza charakteryzacja wyróżniono Liliannę Gałązkę za pracę przy produkcji „Johnny”, za scenografię do obrazu „Orzeł. Ostatni patrol” Marcelinę Początek-Kunikowską, a za kostiumy do filmu „Brigitte Bardot cudowna” Dorotę Roqueplo.Polska Akademia Filmowa za najlepszy film dokumentalny uznała „Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego, za najlepszy film europejski „Ennio” w reżyserii Giuseppe Tornatore, a najlepszy filmowy serial fabularny „Wielką Wodę” w reżyserii Jana Holoubka. W głosowaniu publiczności zwyciężył film „Johnny”.


Orłem za osiągnięcia życia uhonorowano kompozytora, autora muzyki do ponad 70 filmów, laureata Oscara Jana A.P. Kaczmarka.


Polskie Nagrody Filmowe Orły to doroczne nagrody Polskiej Akademii Filmowej, organizowane przez Niezależną Fundację Filmową dla Akademii od 1999 r. Głosowanie na filmy kandydujące do Orłów jest dwuetapowe, korespondencyjne i tajne aż do ogłoszenia rezultatu.


Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej