RAPORT

Pogarda

Ambasador Niemiec znów uderza w Polskę: Albo reparacje, albo wspólna europejska przyszłość

Ambasador Thomas Bagger (fot. arch.PAP/DPA)
Ambasador Thomas Bagger (fot. arch.PAP/DPA)

Najnowsze

Popularne

W rozmowie z „Newsweekiem” ambasador Niemiec w RP Thomas Bagger odniósł się do relacji polsko-niemieckich, polityki Niemiec wobec Rosji oraz ponownie stwierdził, że kwestia reparacji jest dla jego kraju sprawą zamkniętą. „Czy wystawianie nowych rachunków za stare rany jest najlepszym sposobem na osiągnięcie lepszego sąsiedztwa między Polakami a Niemcami?” – zapytał.

„Pan ambasador Niemiec zakłamuje się w bardzo nieładny sposób”

PiS Jarosław Kaczyński skomentował słowa ambasadora Niemiec, który odpowiadając szefowi MON Mariuszowi Błaszczakowi, napisał o „miliardach złotych,...

zobacz więcej

Dyplomata stwierdził, że „Nord Stream był błędem”. 


„Z dzisiejszej perspektywy nie może być co do tego żadnych wątpliwości. Wokół tej błędnej decyzji politycznej toczy się przecież także w Niemczech intensywna debata publiczna. Ale to po prostu nieprawda, że tylko Niemcy kupowały energię w Rosji” – mówił Bagger, odnosząc się do niedawnej polemiki, którą prowadził z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem, sugerując, że Polska finansowała zbrodniczy reżim Putina.


Jak podkreślił, „to, czym mają być dla Polski Niemcy, zależy przede wszystkim od Polaków”. Ambasador zapewnił, że „ze strony Niemiec jest jasne zobowiązanie, że chcemy być dobrym sąsiadem Polski, a jak wiemy, nie zawsze byliśmy. Uważam, że rosyjska napaść na Ukrainę doprowadziła do strategicznego zbliżenia pomiędzy polskim i niemieckim sposobem myślenia o świecie, ale w zupełnie inny sposób, niż spodziewało się wielu Niemców”.


Jak wyjaśnił „oto bowiem w dziedzinach, takich jak podejście do Rosji i Ukrainy, polityka energetyczna czy obronność to my, Niemcy, zbliżamy się do polskiego punktu widzenia, a nie na odwrót”. 

Kto pomógł Putinowi zdobyć pieniądze na armię? Skandaliczne słowa niemieckiego ambasadora

Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce Thomas Bagger odniósł się do wypowiedzi wicepremiera Mariusza Błaszczaka. Szef MON powiedział w...

zobacz więcej

Reparacje


Bagger podkreślił, iż „rosyjska inwazja sprawiła, że Polska zajmuje bardziej centralne miejsce w Sojuszu Północnoatlantyckim. Wasz głos waży dziś niewątpliwie znacznie więcej”. 


„Rodzi się pytanie, jak tę rosnącą wagę Polski przełożyć na wpływy w Brukseli, gdzie zapadają decyzje dotyczące jej przyszłości, dobrobytu, polityki gospodarczej, technologicznej, energetycznej czy fiskalnej? Myślę, że pomysł, iż Polska mogłaby spożytkować swoje pięć minut na politykę prowadzoną przeciwko Niemcom, jest karkołomny. Zmarnowałaby w ten sposób swój strategiczny potencjał. W obecnym kryzysie dostrzegam wielką szansę dla relacji polsko-niemieckich. Coraz mocniej przyciągają nas do siebie wspólne interesy” – stwierdził dyplomata.


Mówiąc o kwestiach historycznych i niemieckich zbrodniach dokonywanych na Polakach Bagger zaznaczył, że „historia będzie zawsze ważną częścią naszych relacji. Nie da się temu zaprzeczyć ani tego umniejszyć”. „Ale właśnie historia powinna skłaniać nas do budowania lepszej teraźniejszości i przyszłości” – dodał.


„Nawet biorąc pod uwagę wielką wagę historii, żądanie reparacji nie jest sposobem na kontynuowanie pojednania. Jak wielokrotnie już powtarzaliśmy, ta sprawa jest zamknięta z punktu widzenia prawa, choć moralnie zamknięta nigdy nie będzie. Mam pytanie do polskiego rządu – czy wystawianie nowych rachunków za stare rany jest najlepszym sposobem na osiągnięcie lepszego sąsiedztwa między Polakami a Niemcami?” – mówił ambasador Bagger. Dopytywany, czemu niemiecki rząd boi się rozpoczęcia negocjacji w tej sprawie stwierdził, że „jeśli chodzi o reparacje, nie ma o czym rozmawiać. Niemiecki rząd nie boi się negocjacji, ale uważa, że nie ma czego negocjować”. 


„Będziemy dalej upamiętniać ciemną część naszej historii z przekonaniem, że to prowadzi do dobrego sąsiedztwa. Można mieć jednak wspólną, europejską przyszłość albo reparacje w stylu wersalskim. Nie da się mieć obu tych rzeczy naraz” – przekonywał.


Pytany o spotkania z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, Bagger powiedział, że spotkał się z nim „przy okazji wizyty w Warszawie szefa CDU Friedricha Merza” i pochwalił się prezentem, jaki otrzymał od Kaczyńskiego przy okazji swojego przyjazdu do Polski – kubkiem z logo Prawa i Sprawiedliwości.


„Bardzo cenię sobie ten kubek, bo to on mi go osobiście podarował w lipcu, jak przyjechałem do Polski. Myślę jednak, że polsko-niemieckim relacjom nie przysłużyłoby się komentowanie przeze mnie wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Karykaturalne opisy relacji polsko-niemieckich nie odzwierciedlają ich prawdziwej natury. Relacje te są tylko z wierzchu burzliwe, ale mają mocne podstawy” – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej