RAPORT

Pogarda

Niemieckie kredyty Tuska, afera śmieciowa w PO, robaczywa ideologia Trzaskowskiego

Donald Tusk, Włodzimierz Karpiński, Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Marian Zubrzycki/Zbigniew Meissner/Radek Pietruszka)
Donald Tusk, Włodzimierz Karpiński, Rafał Trzaskowski (fot. PAP/Marian Zubrzycki/Zbigniew Meissner/Radek Pietruszka)

Najnowsze

Popularne

Komediowa seria wpadek Platformy Obywatelskiej i niewiarygodnych obietnic Donalda Tuska to tło dla prawdziwego dramatu z udziałem jego bliskich współpracowników: afery śmieciowej w ratuszu rządzonym przez Rafała Trzaskowskiego.

Orlen i fałszywi moraliści. Jak opozycja chce pomóc Ukrainie tak, żeby jej zaszkodzić

Politycy PO atakują PKN Orlen, za to, że nie zerwał umów, które oni sami z Rosją zawierali. A przecież sami najlepiej zdają sobie z tego sprawę,...

zobacz więcej

Niedziela. Tusk bez spotkania i zdjęcia

 

Prezydent Andrzej Duda został zapytany w wywiadzie dla „Gazety Polskiej” o to, jak toczyłaby się wojna na Ukrainie, gdyby przed inwazją Rosji upadł rząd Zjednoczonej Prawicy. – Była ekipa, która szła do zwycięstwa wyborczego mówiąc o tym, że nie chodzi na arenie międzynarodowej o to, by nas po plecach poklepywano, tylko żebyśmy umieli walczyć o nasze interesy nawet wtedy, gdy nas będą atakowali – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zdecydowana postawa Prawa i Sprawiedliwości to nie tylko przykład dla świata, ale konkrety. Wielu ekspertów ocenia, że bez polskiego zaangażowania Ukraina nie mogłaby się skutecznie bronić.

 

Tymczasem Platforma Obywatelska szuka dziury w całym, jeśli chodzi o strategię odchodzenia od rosyjskich surowców energetycznych. „Platformo, NIE KŁAM. Przez lata sprzyjaliście Rosji, uzależniliście nas niemal w 100 proc. od putinowskiej ropy i gazu. My to zmieniliśmy i dzisiaj jesteśmy niezależni. Przypadek? Jesteście jak słaby bokser, znoszeni po raz kolejny z ringu po ciężkim nokaucie. Wystarczy nie łgać i nie mamić. Działać dla dobra Polski. I na rzecz wolnej Ukrainy” – napisał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

 

W programie TVP Info „Woronicza 17” politycy komentowali wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce. – Realizowana przez rząd Platformy Obywatelskiej niemiecka polityka uległości wobec Rosji w Europie zbankrutowała. To widzą także Stany Zjednoczone; dziś nieprzypadkowo prezydent USA ląduje w Warszawie, a nie w Berlinie – mówił w TVP Info sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz. Posłowi PO Robertowi Kropiwnickiemu nie spodobało, że w programie przypomniano zdjęcie byłego premiera Donalda Tuska w Władimirem Putinem. Ale przecież poseł sam sobie takiego szefa wybrał, a jeśli się za niego wstydzi, to może odejść z PO.

 

Czytaj także: Afera Sikorskiego, tytuł Błaszczaka, niemieckie sfery Kidawy-Błońskiej

 

Zdjęcie Donalda Tuska z Putinem jest, a z Bidenem nie ma. I tym bardzo mocno żyją media wspierające opozycję, komentując „spisek” Rafała Trzaskowskiego. Po wystąpieniu w Arkadach Kubickiego media ogłosiły, że oto teraz najważniejsza część wizyty Bidena: spotkanie się z politykami opozycji: Donaldem Tuskiem, Rafałem Trzaskowski i Tomaszem Grodzkim. Każde z tych „spotkań” to kilkadziesiąt sekund na pamiątkowe zdjęcie. I okazało się, że Tusk nawet tego zdjęcia nie ma, o poważnej rozmowie z prezydentem USA nawet nie wspominając. 

Tydzień wielkich wydarzeń: przemówienia prezydentów Dudy i Bidena w Warszawie, premier Morawiecki z Leopardami w Kijowie

Wydarzeniem minionego tygodnia był przyjazd prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena do Warszawy i Kijowa, który był bardzo znaczącym...

zobacz więcej

Onet przeprowadził śledztwo w sprawie tych „wielkich chwil opozycji” i ocenił, że w PO „wszyscy kłamią” w tej sprawie a doniesienia o spotkaniach z Joe Bidenem a doniesienia o wielkich spotkaniach podsumowano: „To wszystko gigantyczna ściema”. Według „Wprost” Rafał Trzaskowski pozując z prezydentem USA do zdjęć rozmawiał z nim niecałą minutę, a i tak był pospieszany przez ochronę prezydenta, bo przedłużył zarezerwowany dla niego czas, przez co jeszcze mniej czas miał mieć Donald Tusk. Tymczasem według informatora tygodnia Sławomir Nitras opowiadał mediom, że Biden rozmawiał z Trzaskowskim „jakieś 7-8 minut”. Przedszkole to mało powiedziane, ale warto docenić, że oparte na kłamstwie i manipulacjach działania polityków opozycji obracają się przeciwko nim samym.

 

Poniedziałek. Niemieckie kredyty Tuska i zatrzymanie Karpińskiego

 

Może nawet lepiej dla Polski, kiedy opozycja zajmuje się samą sobą i wyimaginowanymi rozmowami. Gorzej, że jednocześnie opozycja tworzy nastroje antyukraińskie. – Zachowaliśmy się tak, jak powinno się zachować społeczeństwo, które ma za sobą 1050 lat chrześcijaństwa”, „więzi, zbudowanej w trudnym czasie wojny, nie da się przeliczyć na pieniądze – mówił prezydent Andrzej Duda tygodnikowi „Sieci” odnosząc się do głosów opozycji, że udzielając pomocy uchodźcom generujemy kłopoty gospodarcze, obniżamy poziom nauki w szkołach i wydłużamy kolejki do lekarzy.

 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kontynuację programów społecznych. – Z całą pewnością również w tym roku wypłacone zostaną 13. i 14. emerytura, bo jest to nasze zobowiązanie wobec seniorów – powiedział w Gryfowie Śląskim premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu już raz potwierdził, że dla rządu PiS zapewnienie seniorom godnego życia jest sprawą fundamentalną.

 

W końcu jednak znalazło się zdjęcie Donalda Tuska z prezydentem Bidenem. Kto pomógł? –Spuśćmy zasłonę milczenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki pytany o to kolejnego dnia. – Cieszy się z tego, niech mu się w takim razie darzy – dodał premier, mówiąc o liderze PO.

 

Czytaj także: Przyjazd Bidena, pozew dla Tuska, zarzuty dla Cimoszewicza

 

Donald Tusk tymczasem ruszył w Polskę. – Będziemy proponowali kredyt 0% na pierwsze mieszkanie dla ludzi do 45. roku życia oraz 600 zł dopłaty do najmu mieszkań – zadeklarował lider PO Donald Tusk w poniedziałek, na spotkaniu z wyborcami w Pabianicach (woj. łódzkie). Platforma Obywatelska reklamując słowa Tuska PO wykorzystała w mediach społecznościowych zdjęcia z reklamy kredytów mieszkaniowych niemieckiego banku. Przypadek? Jeśli w ogóle ktokolwiek poważnie mógłby brać zapowiedzi Donalda Tuska, że zrobi coś, co obiecuje, to jest to możliwe tylko w sytuacji, gdyby zarobić na mieli Niemcy, a stracić zwykli Polacy.

Rząd wspiera Ukrainę, Tusk broni esbeków, Sikorski pomaga Putinowi

Największy sukces tygodnia: powstała koalicja czołgowa dla Ukrainy, która organizowali prezydent Andrzej Duda z premierem Mateuszem Morawieckim i...

zobacz więcej

Tusk w Pabianicach posunął się nie tylko do populistycznych obietnic, ale zaatakował także Daniela Obajtka, którego nazwał „jednym z największych oligarchów Putina”. „Słowa, które padły w Pabianicach, powinny przekreślać Tuska jako uczestnika debaty publicznej” – napisał w poniedziałek na Twitterze prezes PKN Orlen.

 

Tusk bezpodstawnie i bezpardonowo atakując Daniela Obajtka chciał odwrócić uwagę od kolejnego wstrząsu w szeregach Platformy Obywatelskiej. Funkcjonariusze CBA zatrzymali byłego ministra skarbu w rządzie Tuska i Kopacz, sekretarza Warszawy Włodzimierza Karpińskiego. Według śledczych polityk był zamieszany w ustawianie wartych 600 mln zł przetargów na odbiór śmieci w podległym ratuszowi Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, którego był wcześniej prezesem. – Rafał Trzaskowski w trybie pilnym powinien zwołać Radę Warszawy i wszystko wyjaśnić. Powinien przeprowadzić wszelkie możliwe kontrole w biurach miasta stołecznego odpowiedzialnych za odpady – apelował wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

 

Tymczasem w Niemczech, kraju wielu prawdziwych przyjaciół Putina (i Donalda Tuska) przebywał minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk, który spotkał się z m.in. z ministrem obrony RFN Borisem Pistoriusem i z niemieckimi parlamentarzystami. – Rozmowy obejmują wszystkie frakcje niemieckiej sceny politycznej; tam, gdzie się spotykałem, apelowałem o bardziej zdecydowane działania, mówiąc o tym, że to nie jest kwestia wyłącznie wsparcia dla Ukrainy, ale to jest kwestia naszego przyszłego bezpieczeństwa – mówił minister Szynkowski vel Sęk w programie „Gość Wiadomości” w TVP Info.


Wtorek. Borsuki idą do wojska

 

W Stalowej Woli podpisano umowę na dostawy wozów bojowych piechoty Borsuk pomiędzy Hutą Stalowa Wola, Agencją Uzbrojenia i Polską Grupą Zbrojeniową. Wicepremier Mariusz Błaszczak mówił w „Gościu Wiadomości” na antenie TVP Info, że umowa „ma znaczenie historyczne”. Według szefa MON zaprojektowany w kraju wóz bojowy Borsuk wzmocni polską armię. 

Leopardy dla Ukrainy, dokumenty Tarczyńskiego, pozwy Tuska i TVN

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział przekazanie Ukrainie kompanii nowoczesnych czołgów Leopard. Europoseł Dominik Tarczyński ujawnił nowe dokumenty...

zobacz więcej

Sekretarz generalny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Sobolewski w PR 1 Polskiego Radia mówił, że jego partia zamierza wystartować w nadchodzących wyborach parlamentarnych w koalicji z Solidarną Polską. Poinformował też, że trwają rozmowy z Pawłem Kukizem. – Stawką nadchodzących wyborów jest wolna, suwerenna, niepodległa i rozwijająca się w sposób zrównoważony Polska – przekonywał Sobolewski.

 

W tym czasie politycy koalicjanta PiS przekonywali, że forsowany przez Komisję Europejską zakaz rejestracji nowych samochodów spalinowych po 2035 r. jest katastrofalnym błędem. –Zakaz doprowadzi do wzrostu kosztów, a każdy nabywca samochodu powinien sam decydować, jaki pojazd chce kupić – stwierdził rzecznik Solidarnej Polski Jacek Ozdoba podczas wspólnej z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wosiem konferencji w Sejmie.

 

Nie wiemy czy Donald Tusk porusza się samochodem elektrycznym, ale wiemy, że we wtorek zwiedzał łódzkie. Jego współpracownicy usilnie poszukują przedsiębiorców, którzy zgodzą się ponarzekać sobie na rząd. Nie mogą jednak jeszcze znaleźć takiego, któremu rząd by nie pomógł. W Wąwale (woj. łódzkie) Donald Tusk załamywał ręce nad losem zakładu betoniarskiego pana Kazimierza. Tymczasem „nieszczęśliwy przedsiębiorca” otrzymał 4,2 mln zł publicznej pomocy dla swojej firmy za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Wyszukując niechętnych rządowi przedsiębiorców Donald Tusk szkodzi całemu środowisku biznesowemu, wywołując wrażenie powszechności występowania w naszym kraju „pazernego prywaciarza”, taki, który, ile pieniędzy by nie dostał od państwa, zawsze będzie chciał więcej dla siebie.

 

Czytaj także: Presja na Scholza, pytania do Tuska, milczenie Leszczyny

 

Donald Tusk obiecuje też dalej kredyt zerowy, który kompletnie zniszczyłby rynek hipoteczny w Polsce, a ceny mieszkań wystrzelił na orbitę. Na wyjazdowym posiedzeniu Klubu Parlamentarnego PO w Łodzi przejął hasło Lewicy: „Mieszkanie prawem, nie towarem”. Problem w tym, że jeśli mieszkanie nie jest towarem, tylko prawem, to znaczy, że można je komuś odebrać, bo jest dla niego za duże, albo wmeldować mu obce osoby. Tak dokładnie wyglądało to za komuny. Wyliczano wtedy, ile metrów przysługuje na obywatela, a jeśli obywatel miał ich za dużo w mieszkaniu, czyli nadmetraż, to oznaczało dla niego poważne kłopoty, z przymusową wyprowadzką włącznie. 

Film Tulickiego, rachunek Tuska, ogórek Jacka Burego

Lata współpracy rządu Donalda Tuska z Kremlem dają znać o sobie. Politycy opozycji prezentują fake newsy, obrażają rozmówców a nawet rzucają...

zobacz więcej

Polityka mieszkaniowa rodem z PRL to nie jedyny neokomunistyczny pomysł PO. Rafał Trzaskowski cały czas tłumaczy się z wprowadzenia Warszawy do organizacji C40 Cities i zapowiedzi gorliwego realizowania jej postulatów: m. in. zakazu jedzenia mięsa, podróżowania samolotem i limitów na zakup ubrań. – Jako PiS jesteśmy gwarantami tego, że w Polsce nie będzie realizowana lewacka, szaleńcza rewolucja ideologiczna – powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek, prezentując nowy spot pokazujący pomysły PO na Polskę po wyborach.


Środa. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

W całym kraju odbyło się wiele wydarzeń poświęconych Żołnierzom Wyklętym z udziałem najważniejszych polityków obozu Zjednoczonej Prawicy. Prezydent Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami powiatu sierpeckiego. – Żołnierze niezłomni walczyli o taką Polskę, jaką mamy dzisiaj: Polskę, która jest suwerenna, niezależna i niepodległa, która może swoje bezpieczeństwo dać innym – mówił szef państwa. W rozmowie z „Gazetą Polską” prezydent ostrzegał przed prowokacjami ze strony Rosji i mówił o swoich relacjach z prezydentem Joe Bidenem. – Nie ma dla mnie znaczenia, czy ja się zgadzam, czy nie zgadzam pod względem ideologicznym z amerykańskim prezydentem, czy ja go lubię, czy nie. Nie ma to znaczenia i nie obchodzi moich rodaków. Mam wykonywać robotę, którą mi powierzono, a jest nią realizowanie interesów Polski. A dzisiaj w jej interesie jest to, żebyśmy byli w jak najlepszych relacjach ze Stanami Zjednoczonymi (…) Ideologiczne sympatie nie mają także dla nich większego znaczenia, w każdym razie dużo większe znaczenie mają dla nich strategiczne interesy Stanów Zjednoczonych. Dlatego prezydent Stanów Zjednoczonych po raz drugi w ciągu roku staje w sercu Warszawy i mówi: tu jest wolne państwo, tu jest NATO, tu jest siła sojusznicza, tu jest artykuł 5, w którym my gwarantujemy bezpieczeństwo każdej piędzi ziemi NATO, także tej, na której stoję – stwierdził prezydent Andrzej Duda.

 

Czytaj także: Wyprawa Zełeńskiego, rozliczenie Hołowni, życzenia Neumanna


– Niezłomni i nieugięci – to Żołnierze Wyklęci! – napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Zaś w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji MSNBC, premier Morawiecki stwierdził, że wojna na Ukrainie to wojna o stabilność i przyszłość całej Europy. –Naprawdę wierzę, że powinniśmy zmienić paradygmat i przestać mówić „Rosja nie może wygrać tej wojny” i „Ukraina nie może zostać pokonana”. To za mało. Musimy mówić bardzo głośno: Rosja musi przegrać tę wojnę, a Ukraina musi wygrać tę wojnę. Tydzień temu skończyła się konferencja (bezpieczeństwa) w Monachium i myślę o wcześniejszej konferencji w Monachium w 1938 roku, gdy państwa wahały się i były niezdecydowane i podobno premier Wielkiej Brytanii (Neville Chamberlain) „przywiózł z niej pokój dla swego kraju”. Wiemy, jak to się skończyło. Rok później mieliśmy w Europie wojnę (...). A więc teraz, jeśli chcemy mieć pokój, musimy się przygotowywać na wojnę – powiedział premier Morawiecki.

Pieniądze dla Sikorskiego, niemieccy paserzy i polscy adwokaci Putina

W tym tygodniu: skandal w Sejmie, gdzie opozycja zablokowała uchwałę o Rosji jako państwie sponsorującym terroryzm; skandal w ratuszu, gdzie...

zobacz więcej

– Komuniści chcieli wymazać Żołnierzy Niezłomnych z historii Polski, a nawet z pamięci ich bliskich. Nie udało im się to. Dowodem obchodzony dziś Dzień Pamięci – mówi szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości w programie TVP Info mówił, że w sprawie Włodzimierza Karpińskiego prokuratura zgromadziła mocny materiał dowodowy. Jak wyjaśnił minister Ziobro sprawa byłego ministra wyszła na jaw przy okazji innych dochodzeń i zeznań kogoś, kto zdecydował się „sypać”. Były minister skarbu państwa i sekretarz miasta stołecznego Warszawy Włodzimierz Karpiński na mocy decyzji sądu w Katowicach trafił na 90 dni do aresztu. Według śledczych ze śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej sekretarz Warszawy i minister skarbu za rządów PO-PSL wziął prawie 5 mln zł łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie stolicy.


Czwartek. Agata Kornhauser-Duda w Waszyngtonie

 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem programu „W otwarte karty” – wspólnej audycji TVP Info oraz radiowej Jedynki i Polskiego Radia 24. – Upadek Ukrainy byłby dla nas ogromnym niebezpieczeństwem, w związku z tym trzeba uczynić wszystko, by nie upadła – oczywiście we współpracy z sojusznikami. Wzięliśmy się za to od pierwszego dnia, już w nocy, zaraz po wiadomości, że wojska rosyjskie wkroczyły i maszerują na Kijów – mówił w TVP Info Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał też, że Joe Biden podczas wizyty w Polsce „przedstawiał w rozmowach ciekawe koncepcje związane z nową architekturą bezpieczeństwa i rolą, jaką ma w nich odgrywać Polska”. Lider Zjednoczonej Prawicy był również pytany o promowane przez Rafała Trzaskowskiego idee C40 Cities. – To, co proponuje wiceprzewodniczący PO i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, to radykalne ograniczenie wolności człowieka; opozycja nieustannie kłamie w bardzo różnych sprawach – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

 

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odwiedził Poznań. – Najnowocześniejsze czołgi K2 będą serwisowane, remontowane i produkowane w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas spotkania z kadrą kierowniczą i pracownikami poznańskich zakładów.

 

Pierwsza dama RP Agata Kornhauser–Duda spotkała się w Waszyngtonie z Jill Biden, żoną prezydenta USA Joe Bidena. – Jako kobieta, matka i żona nie mogę się zgodzić na to, że wojna pochłonęła już tyle niewinnych istnień ludzkich, przede wszystkim dzieci i kobiet – mówiła w Białym Domu Agata Kornhauser–Duda. Pierwsza dama podziękowała za międzynarodową solidarność w pomocy ofiarom wojny.

 

Czytaj także: Trójkąt Lubelski, śląskie interesy, niemieckie Patrioty


Tymczasem Moskwa robi dalej „swoje”. – Kreml stara się kontynuować działania destabilizacyjne w różnych częściach świata, część z nich odbywa się poprzez operacje hybrydowe, podobne zdarzenia mogą mieć miejsce w Mołdawii – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” prezydencki minister Marcin Przydacz. Podkreśla, że Rosja chce podzielić Polaków i osłabić autorytet władzy. W ostatnich dniach ofiarą ataku rosyjskich hakerów padł portal podatki.gov.pl – na szczęście udało się zapobiec wyciekowi danych.

 

Rzecznik rządu Piotr Müller był pytany o nowe populistyczne pomysły PO. – Obawiam się zerowego kredytu na pierwsze mieszkanie, co proponuje lider PO Donald Tusk, bo to może oznaczać podwyżki kredytów mieszkaniowych – podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller. Według rzecznika z szefem Platformy jest tak, że „gdy on coś deklaruje, to zazwyczaj robi na odwrót”. 

Sztab Poręby, marzenia Łąckiego, rozczarowanie Giertycha

Pierwsze czołgi K2 i armatohaubice K9 przypłynęły do Polski. Rząd nieustannie pracuje nad wzmacnianiem naszej własnej obronności, a minister...

zobacz więcej

Doświadczyli tego także przedsiębiorcy z Krakowa, którzy dotąd wierzyli, że Tusk i jego partia mają pozytywny stosunek do polskiego biznesu. „Przedstawiciele Pańskiego stronnictwa, tak na poziomie dzielnicowym, jak i ogólnomiejskim, prowadzą istną krucjatę przeciwko ludziom, którzy swoimi działaniami wspierają idee liberalnej gospodarki” – czytamy w liście otwartym do Donalda Tuska przedsiębiorców należących do Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Autorzy listu podkreślają, że jest on „swego rodzaju aktem desperackiego poszukiwania pomocy w strukturach i środowisku politycznym” Platformy Obywatelskiej. Ciekawe czy te poszukiwania się powiodą. W województwie lubuskim nawet członkowie PO nie mogli doczekać się interwencji lidera PO w sprawie molestowania seksualnego…


Piątek. Karpiński jak Nowak, zaufany człowiek Tuska

 

Media związane z opozycją mocno nagłaśniają nieprawidłowości przy podziale grantów w NCBiR, choć skarb państwa nie stracił ani złotówki. – Jeśli chodzi o sprawę NCBiR, jest bulwersująca i my jako PiS podchodzimy do tego bardzo zasadniczo – tego typu nadużycia powinny być wypalane gorącym żelazem – powiedział rzecznik PiS Rafał Bochenek. Chodzi o dwie dotacje przyznane „Szybka ścieżka – innowacje cyfrowe”. – Żadna złotówka z dotacji przyznanych w ramach konkursu NCBiR dla dwóch projektów nie została wydana; NCBiR powinno rozważyć kroki prawne – ocenił lider Partii Republikańskiej Adam Bielan w programie „O co chodzi” w TVP Info.


Natomiast według prokuratury kilka milionów złotych przepłynęło z kieszeni mieszkańców stolicy do skorumpowanych urzędników. W Warszawie odbyła się nadzwyczajna sesja rady miasta w związku z afera śmieciową. Nie pojawił się na niej prezydent stolicy. –  Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy ma obowiązek wytłumaczyć tę całą sytuację. Dziś otrzyma zaproszenie do ministerstwa, gdzie pomożemy w weryfikacji, przeglądzie wszystkich aspektów dotyczących naszych kompetencji w zakresie gospodarki odpadowej – informował dzień wcześniej wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. – Radni PiS w Radzie Warszawy domagają się odwołania sekretarza miasta Włodzimierza Karpińskiego, który został zatrzymany pod zarzutem korupcji przez CBA, a sąd aresztował go na trzy miesiące – powiedział przed posiedzeniem Rady poseł PiS Jarosław Krajewski.

 


Doktryna Neumanna jednak cały czas działa. – Znam Włodzimierza Karpińskiego z dawnych lat. Był dla mnie zawsze wzorem osobistej przyzwoitości i uczciwości – powiedział Donald Tusk. Lider PO uczestniczył w ustawce w Mińsku Mazowieckim. Tam pojawił się w lokalu jednej z mieszkanek, „pani Edyty”, która narzekała na polski rząd i rządowy program Mieszkanie Plus. Oczywiście okazało się „zwykła mieszkanka Mińska” jest blisko związana z Platformą Obywatelską, a w przeszłości startowała w wyborach samorządowych z jej list… 

Śluby Tuska, węgiel Trzaskowskiego, telefon Brejzy

To był tydzień zmiany w Kancelarii Prezydenta i w Kancelarii Premiera. Bez zmian jeśli chodzi o opozycję – Donald Tusk stracił już szanse na...

zobacz więcej

To nie koniec wpadek PO na ten tydzień. Partia opublikowała spot, który jest kalką jej własnego spotu z 2007 r. Nagroda za kreatywność należy się natomiast Sławomirowi Nitrasowi, który był gościem Polsatu. – Platforma Obywatelska tworzy program komputerowy, który poda wyniki najbliższych wyborów parlamentarnych jeszcze przed Państwową Komisją Wyborczą – zapowiedział Nitras, mając zapewne na myśli zakup Excela.


A większość badanych uważa, że to Prawo i Sprawiedliwość, a nie opozycja, zwycięży w tegorocznych wyborach parlamentarnych – wynika z nowego sondażu Social Changes na zlecenie wpolityce.pl. Aż 52 proc. badanych jest przekonana, że wygra Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczoną Prawicę). Tylko 40 proc. ankietowanych ciągle wierzy, że władzę w Polsce jesienią przejmie Koalicja Obywatelska Donalda Tuska wraz z sojusznikami. Zaś 8 proc. badanych wybrało mało realistyczną odpowiedź, że wygra „inne ugrupowanie”.


W sukces nie wierzy też najwyraźniej senator Jacek Bury. – Podjąłem decyzję, że nie będę startował w najbliższych wyborach parlamentarnych i ograniczę swoją działalność publiczną – powiedział senator Polska 2050 w wywiadzie dla „Dziennika Wschodniego”. Jako oficjalny powód wskazał sprawy prywatne związane z próbą dyskredytacji go przez żonę, z którą się rozstaje.

 

Sobota. Rocznica wyprawy kijowskiej

 

15 marca 2022 roku, trzy tygodnie po wybuchu wojny na Ukrainie, do Kijowa przybyła pierwsza delegacja zagranicznych przywódców z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim (ówczesnym wicepremierem) na czele. – To było bardzo motywujące dla wojska ukraińskiego. Nie wiem, jak naród ukraiński do tego podszedł, ale żołnierze w okopach odebrali to tak, że jeżeli premier rządu polskiego nie boi się tam pojechać w takim momencie, to jest dobrze. Ukraina walczy i się nie podda – wskazywał pan Jurek, ochotnik z Polski walczący po stronie Ukrainy. Po roku od tego wydarzenia na Ukrainie pojawiły się bilbordy ze zdjęciami Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, przypominające ich odwagę i będące podziękowaniem za ich determinację w walce o wolną Ukrainę.


Czytaj także: Dalekowzroczność Kaczyńskiego, nowa tarcza Morawieckiego, myśliwce Błaszczaka


A w rocznicę wyprawy kijowskiej premier Mateusz Morawiecki wziął udział w kongresie Stowarzyszenia OdNowa. – Musimy śmiało patrzeć w przyszłość, tworzyć strategie dalszej naprawy Rzeczypospolitej; to, co udało nam się do tej pory zrobić, to dobry fundament na przyszłość, ale to jedynie część naszych wielkich planów – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


W kolejnych sondaż Prawo i Sprawiedliwość notuje wzrost, a Koalicja Obywatelska spadek poparcia. Według nowego sondażu Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl różnica między partią rządzącą a KO wynosi 8 pkt. Na Prawo i Sprawiedliwość swój głos zamierza oddać 37 proc. badanych. Najsłabszy wynik od wielu miesięcy notuje Polska 2050, którą popiera już tylko 7 proc. badanych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej