RAPORT

Pogarda

„Święty” - historia brawurowej kradzieży wkrótce w kinach [WIDEO]

Rolę oficera MO zagrał Mateusz Kościukiewicz (fot. Rafał Pijański/mat.pras.)
Rolę oficera MO zagrał Mateusz Kościukiewicz (fot. Rafał Pijański/mat.pras.)

Najnowsze

Popularne

„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80. Film w reżyserii i według scenariusza Sebastiana Buttnego będący koprodukcją Telewizji Polskiej wejdzie do kin 24 marca.

Już dziś w kinach nowa produkcja TVP – „Filip”

W piątek 3 marca do kin w całej Polsce trafi nowa produkcja Telewizji Polskiej – film „Filip” w reżyserii Michała Kwiecińskiego, którego scenariusz...

zobacz więcej

„Święty” to więcej niż kryminał, chociaż posiada wszystkie cechy tego gatunku. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku historia śledztwa w sprawie najbardziej medialnej kradzieży końca PRL-u. 20 marca tego roku skradziono z Katedry Gnieźnieńskiej, symbol kultu – wykutą w srebrze figurę Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza.


Porucznik milicji Andrzej Baran, w którego rolę wcielił się Mateusz Kościukiewicz, nawiązuje współpracę z duchownymi – gospodarzami Katedry. Obie strony dążą do odzyskania rzeźby, ale współpraca jest trudna, bo stosunki Kościoła i państwa nigdy dotąd nie były tak napięte. Kradzieży dokonano niecałe dwa lata po zamordowaniu księdza Jerzego Popiełuszki… Czy komuś zależy, aby nie udało się rozwiązać zagadki, a może okoliczności są wyjątkowo trudne?


„Święty” nie jest filmem o szlachetnych księżach i prymitywnych milicjantach, nie jest też filmem o dzielnych milicjantach i wystraszonych księżach. To subiektywny, fabularny obraz przebiegu sensacyjnego wydarzenia z przeszłości, ukazanego z poczuciem humoru i lekkością. W rolach głównych występują Mateusz Kościukiewicz, Lena Góra, Dobromir Dymecki, Michał Włodarczyk i Leszek Lichota.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO


Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej