RAPORT

Pogarda

Jarmark Kaziukowy w Wilnie. Uroczystości z okazji święta patrona Litwy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

W katedrze w Wilnie 4 marca odbyła się msza święta odpustowa z okazji dnia św. Kazimierza, patrona Litwy. Od naszego czytelnika, pana Jaroslava otrzymaliśmy zdjęcia i wideo z uroczystości oraz z 419. Jarmarku Kaziukowego.

Pandemia uderzyła w dziedzictwo UNESCO. Powrót Święta Ognia ożywił hiszpańskie miasto [WIDEO]

Pandemia uderzyła w dziedzictwo UNESCO. Powrót Święta Ognia ożywił hiszpańskie miasto [WIDEO]Udostępnij: PILNE #FabrykahejtuPO Pandemia...

zobacz więcej

W sobotę w katedrze wileńskiej odbył się odpust. Arcybiskup Gintaras Grušas w malutkiej kaplicy św. Kazimierza odmówił litanię do świętego i pobłogosławił wiernych relikwiami – napisał portalowi tvp.info nasz czytelnik.

 

Jarmark Kaziukowy

 

W piątek w Wilnie rozpoczęło się najstarsze i najbarwniejsze święto miasta, 419. Jarmark Kaziukowy. Zgodnie z wielowiekową tradycją „na Kaziuka” handluje się wyrobami z drewna i wikliny.

 

Tegoroczny „Kaziuk” to ponad cztery kilometry straganów ustawionych wzdłuż centralnej ulicy miasta, alei Giedymina. Wiklinowe kosze, drewniane łyżki, miski, beczułki, fujarki, zydle, wyroby ze lnu oraz mniej wyszukane wyroby prezentuje ponad 500 twórców. 400 producentów oferuje produkty żywnościowe. Czynnych jest 15 ogródków kawiarnianych.


Czytaj także: Żywieckie gody. Kolędnicy w korowodzie żegnają stary i witają nowy rok


W sobotę na placu Katedralnym występują m.in. zespoły ludowe. Zaplanowano też aukcję wyrobów ukraińskich rzemieślników, a zebrane pieniądze zostaną przekazane Ukrainie, która zmaga się z rosyjskim atakiem.

 

Palma wielkanocna

 

Charakterystycznym elementem są też pierniki w kształcie serca oraz wileńska palma wielkanocna, czyli wałeczek wyplatany w różne wzory z suszonych roślin w kolorach naturalnych i farbowanych; przed kilkoma laty palma ta została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Litwy, a w tym roku jest głównym akcentem kiermaszu. 

teraz odtwarzane
Jarmark Kaziukowy w Wilnie

Międzyrządowe konsultacje: Premier Morawiecki na Litwie

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się rano z prezydentem Gitanasem Nausedą oraz złożył kwiaty na wileńskim cmentarzu na Rossie. W Wilnie odbywają...

zobacz więcej

Odsłonięcie instalacji artystycznej „700 palm”, nawiązującej do obchodzonego w tym roku jubileuszu 700-lecia Wilna, rozpoczęło w piątek trzydniowe święto.

 

Tegoroczny Jarmark Kaziukowy zakończy niedzielna akcja demontażu instalacji „700 palm”, podczas której palmy będą rozdawane wszystkim chętnym. Jednocześnie odbędzie się licytacja 30 wyjątkowych palm zawierających życzenia znanych osób. Zebrane środki będą przekazane dla organizacji wspierających Ukrainę.

 

Św. Kazimierz a historia jarmarku

 

Historia Kaziukowego Jarmarku sięga początku XVII wieku, kiedy na ołtarze wyniesiono królewicza Kazimierza. Papież Urban III zezwolił na obchody rocznicowe z racji uznania wnuka Władysława Jagiełły za patrona Litwy. Święty Kazimierz (1458-84), syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, od najmłodszych lat odznaczał się wielką wrażliwością i pobożnością. Wiosną 1483 r. przybył na Litwę, gdzie otrzymał urząd podkanclerzego litewskiego. Wiódł życie na poły zakonne: nosił włosiennicę i pościł, wiele czasu spędzał na modlitwie. Zmarł 4 marca 1484 r. w Grodnie na Białorusi.

 

Zobacz także: Semana Santa ponownie na ulicach Andaluzji


Początkowo Jarmark Kaziukowy był organizowany nieopodal Zielonego Mostu. Od 1887 roku przeniósł się na plac Katedralny, a od 1901 – na plac Łukiski. W czasach sowieckich jarmark był zakazany, ale nieformalny handel kaziukowy każdego roku na początku marca odbywał się na rynku Kalwaryjskim. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, Kaziuk opanował Starówkę wileńską i aleję Giedymina.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej