Kaczyński wzywa prawicę do jedności

Czy polską prawicę zamiast kolejnych rozłamów czeka zjednoczenie? „Wiadomości" TVP1 dotarły do uchwały Prawa i Sprawiedliwości, w której partia Jarosława Kaczyńskiego nawołuje do powrotu tych, którzy z niej odeszli. Tymczasem Solidarna Polska przygotowuje się do formalnego utworzenia partii.

Solidarna Polska zaprezentowała już swoje logo – trzy czerwone postaci trzymające się za ręce. Obok widnieje granatowy napis z nazwą ugrupowania. Partia powoli powstaje, w sobotę ma się odbyć kongres, a na nim przedstawiony m.in. program i statut partii oraz oficjalna nazwa ugrupowania – Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro.

On sam podkreśla, że powrót do PiS jest niemożliwy . – Nie chcemy toczyć wojen, chcemy współpracować, ale różnimy się, jeżeli chodzi o program – zauważył.

„Wiadomości” dotarły natomiast do datowanej na 21 marca 2012 r. uchwały Komitetu Politycznego PiS, podpisanej przez Jarosława Kaczyńskiego. „Prawo i Sprawiedliwość gotowe jest do współpracy z tymi przedstawicielami prawicy, którzy w trwającej dziesięciolecia działalności wykazali się zaangażowaniem i wypracowali w oparciu o głębokie przemyślenia własny pogląd na fundamentalne kwestie dotyczące współczesnej kondycji Kościoła, człowieka, obywatela, a także miejsca Polski w świecie. Jednocześnie wzywamy tych naszych, do niedawna, kolegów partyjnych, którzy opuścili nasze ugrupowanie bez poważnych merytorycznych i programowych powodów, do szybkiego powrotu w szeregi Prawa i Sprawiedliwości” – zaapelowało kierownictwo PiS.

Jak podkreślono w uchwale, „po raz pierwszy od dłuższego czasu pojawia się realna szansa na odsunięcie od władzy specjalistów od pustych obietnic i szkodliwych decyzji”. „W czasie, gdy pęka koalicja rządowa, a na ulicach coraz częściej pojawiają się tłumy demonstrantów, tym bardziej konieczne staje się dążenie do jedności” – zaznaczono w uchwale komitetu politycznego PiS.

Dziś jest szczególny moment – jedność prawicy jest niezbędna, żeby wygrać wybory i zablokować złe reformy dla ludzi– wyjaśnił nieznane dotąd stanowisko partii jej poseł Adam Hofman

PiS przeżył w ostatnich kilkunastu miesiącach dwa rozłamy. Jesienią odeszli z partii stronnicy Zbigniewa Ziobry. Rok wcześniej grupa rozłamowców utworzyła inicjatywę Polska Jest Najważniejsza.

Nikt z tych polityków, którzy odeszli z PiS, myślę, że nie chciałby wracać do PiS w tych samych okolicznościach, w tym samym modelu funkcjonowania partii – tłumaczy Paweł Poncyljusz przewodniczący klubu parlamentarnego Polska Jest Najważniejsza.

Ale wydaje się, że to głównie do środowiska Solidarnej Polski wystosowano apel. Powód jest prosty – partia Zbigniewa Ziobry ma posłów w Sejmie. Na razie powrót jest jednak mało prawdopodobny.

źródło:
Zobacz więcej