RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Trzeba było popracować nad umową koalicyjną”

– Gdyby trochę więcej czasu poświęcić na negocjacje nad umową koalicyjną, kłopotu by dziś nie było – powiedział w programie „Minęła dwudziesta” w TVP Info wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Zaznaczył jednak, że nie wyklucza to porozumienia PSL z PO w sprawie reformy emerytalnej. – Jeśli podchodzimy do polityki z dobrą wolą, można znaleźć kompromis – wyjaśnił.

Zapowiadana na wtorek wspólna konferencja prasowa liderów PO i PSL Donalda Tuska i Waldemara Pawlaka nie odbyła się, bo koalicjanci wciąż spierają się o zasady przyszłych emerytur. PSL chce m.in. krótszego wieku emerytalnego dla matek. Chce też lepszych warunków korzystania z tzw. emerytur częściowych, na które można by przejść przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Zarząd PO upoważnił w środę premiera Tuska do rozpoczęcia negocjacji w sprawie poparcia dla reformy z innymi klubami parlamentarnymi.

Na antenie TVP Info Waldemar Pawlak zwrócił uwagę na fakt, że negocjacje byłyby łatwiejsze, gdyby PO i PSL nie zrezygnowały przed tą kadencją Sejmu z podpisania umowy koalicyjnej.

– Do sprawy trzeba jednak podchodzić z pogodą ducha – powiedział. – Doświadczenie ostatnich czterech lat podpowiada, że jest możliwy kompromis. Tak jak w składce zdrowotnej albo podatku VAT, gdzie było stanowisko, że po wszystkim równo jedziemy, a potem okazało się, że możemy obniżyć VAT na żywność – zauważył.

Na antenie TVP Info wicepremier Pawlak odniósł się do spodziewanych negocjacji premiera z innymi klubami parlamentarnymi. – Liczymy na to, że tam jest wielu doświadczonych polityków, ekspertów, że to będzie dobre dla charakteru zmian, by miały charakter bardziej prospołeczny – powiedział.

Nie odpowiedział wprost na pytanie, czy brak porozumienia w sprawie emerytur zagraża jedności koalicji. – To nie jest sprawa porozumienia między koalicjantami. To poważna decyzja, która dotyczy losu Polaków. Jestem zadowolony, że ta debata jest prowadzona w szerokiej przestrzeni – podkreślił. – Trzeba podchodzić twardo do problemów, a miękko do ludzi. Udało nam się zachować takie relacje, że mimo różnic zachowujemy zdolność komunikowania. To daje nadzieję na znalezienie dobrego rozwiązania – dodał.

W programie „Minęła dwudziesta” wicepremier powtórzył główne tezy propozycji PSL dotyczących reformy emerytalnej. – Trudno sobie wyobrazić, że przymuszając ludzi do długotrwałej pracy zbudujemy dynamiczną gospodarkę. Warto dać szanse tym, którzy angażują się w wychowanie dzieci. To buduje przyszłości kraju – podkreślił.

Waldemar Pawlak podkreśli, że ważnym elementem systemu powinno być dobrowolność wyboru rodzaju ubezpieczenia, a oprócz stymulowania przyrostu naturalnego państwo powinno zaangażować się w też w dostosowanie miejsc pracy do potrzeb starszych pracowników. – Jeśli ludzie będą mieli pracę atrakcyjną, nie będą przechodzili na emeryturę – powiedział.

– By ta decyzja nie była od razu zmieniana, musi być przemyślana i podjęta w szerokim konsensusie. W innym przypadku mogłoby się zdarzyć, że jedną ręką wydłużamy wiek emerytalny, a drugą później go skracamy. Konsensus musi być dużo szerszy niż koalicyjny. Tak było od samego początku – zaznaczył.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej