Nie żyje Zygmunt Broniarek

Zygmunt Broniarek (fot. arch. PAP/Andrzej Rybczyński)

Dziennikarz i publicysta, autor kilkunastu książek, były korespondent „Trybuny Ludu” i felietonista „Trybuny”. Swoją zawodową drogę rozpoczął w 1944 r. w „Życiu Warszawy”. Zbigniew Broniarek zmarł w piątek nad ranem w Warszawie. Miał 87 lat.

Dziennikarz zmarł w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Był tam leczony od około tygodnia.

Zygmunt Broniarek urodził się w 1925 roku na warszawskiej Pradze. Studiował ekonomię na SGH. Dziennikarzem został w 1944 r. Po wyzwoleniu stolicy zaczął pracować w „Życiu Warszawy”. Od 1950 r. w „Rzeczpospolitej” był redaktorem działu zagranicznego, później przeszedł do ”Trybuny Ludu”. Z ramienia tej redakcji był korespondentem w USA, Ameryce Łacińskiej, Azji, Paryżu i Sztokholmie.

W latach 80. był członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Dziennikarzy PRL (powołanego po rozwiązaniu przez władze stanu wojennego SDP). Po 1989 r. był publicystą „Trybuny”.

Broniarek w 1975 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. W latach 80. dostawał liczne nagrody dziennikarskie m.in. nagrodę główną SDP, Złoty Ekran i Wiktora. W 2002 r. prezydent Aleksander Kwaśniewski „za wybitne zasługi w pracy dziennikarskiej i osiągnięcia w działalności publicystycznej” przyznał mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Napisał kilkanaście książek, w tym „Kulisy polityki” i „Broniarek uczy języków - 365 dni z angielskim”. .

źródło:

Zobacz więcej