RAPORT

Pogarda

Sensacyjne odkrycie w wielkiej piramidzie. Dokąd prowadzi tajemniczy korytarz?

Odkrycie nieznanego dotąd korytarza jest wielką sensacją (fot. SHERIF FAHMY / Reuters / Forum)
Odkrycie nieznanego dotąd korytarza jest wielką sensacją (fot. SHERIF FAHMY / Reuters / Forum)

Najnowsze

Popularne

Władze Egiptu poinformowały w czwartek o odkryciu w wielkiej piramidzie w Gizie ukrytego, dziewięciometrowego korytarza – pierwszej tego rodzaju struktury znalezionej po północnej stronie sławnej budowli. Odkrycie ogłosili egipski archeolog Zahi Hawass i minister turystyki tego kraju Ahmed Eissa.

Archeolodzy znaleźli w Kamieniu Pomorskim cenny zabytek

W Kamieniu Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) podczas prac ziemnych natrafiono na wyjątkowy zabytek – średniowieczną papieską bullę. Jest to, jak...

zobacz więcej

Korytarz o wymiarach 9 na 2 m znajduje się nad głównym wejściem do piramidy, w pobliżu jej podstawy. Został wykryty dzięki trwającemu od roku 2015 międzynarodowemu projektowi Scan Pyramids.


Projekt ten wykorzystuje m.in. tomografię mionową, która pozwala uzyskać obrazy dzięki mionom wytwarzanym w ziemskiej atmosferze przez wysokoenergetyczne promieniowanie kosmiczne.


Funkcja korytarza jest nieznana, choć odkrycia takich korytarzy mogą zwiastować dalsze znaleziska archeologiczne.


Jak powiedział Mostafa Waziri, szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu, niedokończony korytarz został prawdopodobnie zbudowany w celu odciążenia od nacisku masywu piramidy głównego wejścia – znajdującego się 7 m poniżej lub jeszcze nieodkrytej komory lub przestrzeni.


Wciąż nie wiemy, jak ją zbudowano


Wielka piramida, znajdująca się około 18 km od centrum Kairu, jest również znana jako piramida Cheopsa ze względu na faraona Cheopsa (Chufu) z IV dynastii, który panował w latach 2509–2483 p.n.e. i zlecił jej budowę 4500 lat temu.


Ma wysokość 146 m i przez tysiące lat była najwyższą konstrukcją zbudowaną przez ludzkość.


Mimo wiarygodnych teorii sposób budowy wielkiej piramidy pozostaje przedmiotem sporów i fantastycznych hipotez, co rozbudza zainteresowanie każdym nowym odkryciem, jakie jej dotyczy.


Zobacz także: Archeolodzy znaleźli mumię pokrytą płatkami złota. Ma 4300 lat

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej